"Ap Jāņiem ir ļoti labs laiks zāļu tēju vākšanai, jo patlaban zied paši labākie ārstniecības augi, kuriem piemīt pat līdz piecpadsmit dažādas labvēlīgas iedarbības uz organismu," stāsta Garkalnes zāļu sieva Emīlija Spalve un dalās pieredzē, kā izmantot šo iespēju.

"Interese par tautas tērpu pieaug, un Stopiņu novadā ir svētki, kuros tautas tērps ir kļuvis par nerakstītu "dreskodu". To velk, pošoties uz Jāņu ugunskuru Līgo parkā, ejot Dziesmu svētku gājienā un uzstājoties koncertā, svinot Annas jeb saimnieču dienu," stāsta tautas lietišķās mākslas studijas "Ulbroka" vadītāja Ārija Vītoliņa un iedrošina to darināt pašiem.

Klāt Jāņi, un uz brīvdabas estrādēm atkal mīlē un cieš Rūdolfa Blaumaņa lugas "Skroderdienas Silmačos" varoņi. Par izrādi, kas šajās dienās skatāma arī Saulkrastos un Ikšķilē, saruna ar iestudējuma režisoru un aktieri Zigurdu Neimani.

Ikdienas steigā mēs uzticamies tam, ko mums stāsta, jo nav vaļas iedziļināties svešvārdu būtībā. Par to bija jādomā, gatavojot publikāciju par augu aizsardzības līdzekļiem. Piemēram, herbicīdus sauc par augu aizsardzības līdzekļiem, kaut patiesībā šis vārds tulkojumā no latīņu valodas (herba augs + cida nonāvēt) nozīmē citu augu iznīcinātājs.

7. Starptautiskie Siguldas opermūzikas svētki, 1999. gads; skatītāju rindās – arī to rīkotājs Dainis Kalns. Par īstu šā pasākuma "naglu" izvērtās Rosīni operas "Seviļas bārddzinis" uzvedums ar vienu no pasaulē izcilākajiem soprāniem Annu Netrebko – operdziedātāju, par kuru nevar pateikt par daudz. Dona Bazilio lomā iejutās mūsu Egils Siliņš.

Svētkos līdzas saldajām tortēm arvien iecienītākas kļūst sāļās kūkas. Lai ar jaunām idejām bagātinātu sāļo tortu receptes, pirmo reizi Latvijā rīkojam konkursu "Siera un maizes svētku sāļā torte", saka "Siera kluba" valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova, un aicina piedalīties ikvienu tortu cepēju.

"Meistarklasē, ko vadīju Mālpils profesionālajā vidusskolā, kopā ar topošajiem pavāriem gatavojām vairākus jaunus ēdienus ar pienu un sieriem, lai ikdienas ēdienkartē palielinātu piena produktu daudzumu," stāsta šefpavārs Tomass Godiņš un iesaka receptes, kas noderēs arī mājas virtuvē.

Ķemeru nacionālais parks ir vienīgā vieta Eiropā, kur sērūdeņi un dūņas atrodami tik tuvu jūrai. Viss, kas ir slapjš, te ir atrodams un apskatāms.

"Piektdienu vakaros ir tik garas auto rindas, kas dodas prom no galvaspilsētas! Ja pilsētā būtu tik forši, kāpēc tad tik daudzi grib doties prom un svētdienas vakarā ar drūmu seju atgriezties? Un kāpēc gan lai kāds rautos turp, kur nejūtas labi?"

Mālpils profesionālā vidusskola labprāt izmanto iespējas saviem audzēkņiem piedāvāt arvien jaunu pieredzi un prasmes, kas var noderēt, lai pēc skolas beigšanas viņi būtu konkurētspējīgi darba tirgū.

Tas ir kaut kas šajā novadā nebijis, un to varēs redzēt tikai līdz 11. jūnijam! Tā kā Baldonē nav izstāžu zāles, profesionāliem māksliniekiem, kuri ir arī pasniedzēji Baldones Mākslas skolā, radās ideja Mākslas dienās vārda tiešā nozīmē doties pie iedzīvotājiem.

Bērni brīnās, kāpēc tikai 15. maijā atzīmējam Ģimenes dienu. Vai tad tētim, mammai, bērniem, vecmammai un vectēvam katra diena nav ģimenes diena?

"Mediju ziņas ne vienmēr ir pietiekami plašs formāts, lai varētu aprakstīt visu notikumu sarežģītību, kas notika un joprojām notiek Ukrainā. Tāpēc arī uzrakstīju dokumentāru grāmatu "Ukraina. Dzīvība, nāve un iekšējā revolūcija", kas balstīta uz patiesiem faktiem," saka tās autors žurnālists un rakstnieks Imants Liepiņš.

Manuprāt, mūsu pasaule kļūtu labāka, ja mēs saviem bērniem veltītu vairāk laika, savās pārdomās dalās četru bērnu mamma, vecmāmiņa, fizioterapeite, ropažniece Klaudija Terēza Hēla.

Populārākos dārzeņus piemājas dārziņos parasti atceramies iesēt, bet ir vērtīgi pārtikas augi, par kuriem nezinām vai vienkārši aizmirstam tos iestādīt. To var vēl pagūt izdarīt.

Jau 25. pavasari 4. maijā svinam valsts neatkarības atgūšanas dienu. Padomu, ko pagatavot šo svētku pusdienu galdam, pie kura pulcējamies ģimenes lokā vai radu un draugu pulkā, lūdzām viesnīcas "Port Hotel" restorāna šefpavāram Uldim Krebam.

Pavasarī, kamēr maz vietējo zaļumu, lielveikalos labprāt iegādājamies dažādu svaigo salātu lapiņu maisījumus pakās vai kastītēs, kas audzēti Itālijā un Zviedrijā. Babītes novada dārza un sezonas preču vairumtirdzniecības bāze "Eva dārzam" šosezon piedāvā salātu sēklu maisījumu, ko var iesēt un izaudzēt piemājas dārziņā.

Pagājušajā nedēļā Siguldā notika profesionālās ievirzes mākslas skolu audzēkņu valsts konkursa laureātu apbalvošana. Viņu vidū ir arī Pierīgas novadu mākslas skolu audzēkņi no Inčukalna, Ikšķiles, Saulkrastiem, Baldones un Siguldas.

"Daudzas ģimenes, kuras uzcēlušas privātmāju un no dzīvokļa daudzstāvu namā pārcēlušās uz dzīvi tajā, augļu dārza veidošanu sāk no jauna. Kādi augļu koki piemēroti piemājas dārzam un kā tos pareizi stādīt, stāsta Siguldas novada zemnieku saimniecības "Pīlādži" stādaudzētavas saimnieks Jānis Zilvers.

Salaspils 1. vidusskolas direktore Vera Kalniņa atzīst, ka pašlaik situācija ar bērnu ēdināšanu un ēdienu kvalitāti lielā mērā ir sakārtota. "Kā ļoti pozitīvu uzskatu atbalstu no skolas padomes vecākiem, jo pagājušajā gadā viņi ļoti aktīvi iesaistījās bērnu ēdināšanas pakalpojuma vērošanā un vērtēšanā," stāsta direktore.

Salaspils 1. vidusskolā ēdināšanas pakalpojumus jau 12 gadus nodrošina SIA "Žaks-2". Kas ir skolēnu pusdienu ēdienkartē, no kādiem produktiem un kā šie ēdieni top, stāsta Salaspils 1. vidusskolas ēdnīcas administratore Jeļena Ševeļova.

Mūsdienās ir tik neparasti dzirdēt, ka cilvēks uz savas privātās zemes par saviem līdzekļiem ir uzcēlis dievnamu. Taču tieši tāds ir stāsts par siguldieti Jevgēniju Vladimirovu un Siguldas Svētā Apustuļa Andreja Pirmsauktā baznīcu.

"Šī izstāde būs gan par pavasara tuvošanos, gan iespēja pietuvināties pašai māksliniecei, kuru varēsim satikt 19. aprīlī plkst. 16," saka Mālpils kultūras centra izstāžu kuratore Māra Ārente un aicina uz izstādes atklāšanu.

Viesojoties Sējā, vēlējāmies uzzināt, vai iedzīvotāji ir sava novada nosaukuma patrioti, tāpēc satiktajiem saimniekiem un saimniecēm jautājām, ko viņi jau iesējuši siltumnīcā, piemājas dārziņā vai dēstu kastē uz palodzes.

Sestdien, 18. aprīlī, Inčukalnā tiks atklātas "Mākslas dienas 2015" ar interesantiem pasākumiem no pulksten 12 līdz pat vēlam vakaram. "Šajās Mākslas dienās mēs turpināsim tradīciju, ko uzsākām pagājušajā gadā," stāsta Inčukalna Tautas nama vadītāja Inga Freimane.

"Lielākajai daļai cilvēku, ar kuriem satiekos ikdienā, nav šaubu par to, ka ģimeni veido vīrietis un sieviete, ka ģimenē dzimst bērni un ka ģimene ir sabiedrības pamats. Tāpēc viņus izbrīna, ka par pašsaprotamām lietām ir jādiskutē...

Mazajās lauku skolās, kurās mācās samērā maz audzēkņu, satraukumu radījis jaunais pedagogu darba samaksas modelis. Plašsaziņas līdzekļos izskanējusī informācija rada bažas, ka bibliotekāra loma tiks samazināta vai šādas štata vietas vispār vairs būs.

Cīņā ar dārza kaitēkļiem čakli palīgi ir putni, kas ligzdo lauku sētās, – lielās zīlītes, mājas strazdi, mājas un lauku zvirbuļi, bezdelīgas, mājas čurkstes, svīres, baltās cielavas, pelēkie mušķērāji un dadzīši jeb cigļi.

Lieldienas ir tā robeža, kad zeme pēc ziemas sala parasti ir atlaidusies un iesilusi, tāpēc var stādīt gan dekoratīvos kokus un košuma krūmus, gan sīkziedu atraitnītes, kuras nebaidās no pavasara salnām.

Lieldienas ir pavasara saulgrieži, tāpēc galdā cenšamies likt saules formas ēdienus. Apaļi kā saule ir arī jauniešu tik ļoti iecienītie burgeri un picas. Papildinot tos ar diedzētiem graudiem un sēkliņām, kuros atmodināts tajos ieliktais dzīvības spēks, sanāk gardas un spēcinošas svētku uzkodas.

Lieldienās telpu interjerā jauki izskatās vāze ar pūpolu vai plaucētu bērzu zariem. Košam akcentam tajos var iekarināt krāsainas olas un dekoratīvus taureņus, ko var pagatavot paši. Ja ģimenē ir bērni, telpu rotājumu veidošanu noteikti var uzticēt viņiem.

Ķekavas novada saimniecība "Ozolītes" ir vienīgā audzētava Latvijā, kur audzē tikai pundurtrušus. "Ozolītēs" ir dzimuši un pirmos dzīves mēnešus pavadījuši daudzi pundurtrusīši, kas tagad ir ģimenes mīluļi daudzās mājās.

Jau sesto gadu Ķekavas novadpētniecības muzejs 1. aprīlī rīko oficiālo Joku dienu. "Tās centrālais notikums šogad ir mūsu novadnieka, karikatūrista Edgara Ozoliņa piemiņai veltītas karikatūru izstādes atklāšana," stāsta muzeja vadītāja Ināra Rumbina.

Bērzu sulas dzeršana jau izsenis ir īsta latviešu padarīšana. Bērzu sula ir gan garšīga, gan veselīga. Vienam labāk patīk dzert svaigu, cits prot pagatavot viegli skābenu vai pat dzirkstošu dzērienu.

Ar vārdiem "Prieks jūs satikt!" kafejnīcā "Mr. Biskvīts" Siguldā sagaida katru apmeklētāju. Divu gadu laikā "Mr. Biskvīts" iekarojis patiesas siguldiešu un pilsētas viesu simpātijas. Kā tas izdevies, stāsta kafejnīcas vadītāja Inese Hincenberga un viņas māsa Kristīne Gorodecka.

Pateicoties Baldones Mākslas skolas audzēkņu darbiem, Baldones un Latvijas vārds izpelnījies cieņu, atzinību un patiesu interesi ASV, Japānā, Taivānā, Čehijā, Slovākijā, Francijā, Polijā, Grieķijā, Izraēlā, Ēģiptē.

Bioloģijas doktors, Latvijas Universitātes asociētais profesors, entomologs Voldemārs Spuņģis atzīst, ka dabā nav neviena iemesla, kāpēc būtu jādedzina kūla.

Mālpils kultūras centrā var aplūkot mūsu izcilā gleznotāja un prozaiķa Ulda Zemzara gleznas. Šī viņam ir pirmā iepazīšanās ar Mālpili, tāpēc izstādei mākslinieks izvēlējies dažādu savas daiļrades periodu un žanru gleznas.

"Pirms pieciem gadiem es biju tādā situācijā, ka gandrīz izdarīju muļķību – būtu veikusi abortu, ja nebūtu aizgājusi pie ginekologa daktera Lapiņa, kurš īstajā brīdī man pateica īstos vārdus un palīdzēja pieņemt pareizo lēmumu," stāsta Anna un dalās savā pieredzē.

"Lielākā daļa telpaugu martā ir pamodušies no ziemas miega. Šis ir īstais brīdis pārstādīt tās istabas puķes, kurām puķupods kļuvis par šauru," saka salaspiliete, Latvijas Universitātes Botāniskā dārza Augu māju vadītāja Dace Grīviņa un dalās pieredzē, kā to pareizi darīt.

1 lapa no 4