17.04.2013 13:25

Pirmā ērce šogad noņemta pierīdzniekam

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Pirmā ērce šogad noņemta pierīdzniekam arhīvs

Lai gan tikai nupat laikapstākļi sāka līdzināties pavasarim, 16. aprīlī noņemta pirmā ērce. Tā bija piesūkusies Pierīgas iedzīvotājam.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas "Latvijas Infektoloģijas centrs" šogad reģistrēts pirmais gadījums, kad cilvēkam noņemta piesūkusies ērce. Mediķi vakar, 16.aprīlī, snieguši palīdzību kādam Pierīgas iedzīvotājam, kuram noņemta piesūkusies ērce. Tā kā cilvēks nav vakcinējies pret ērču encefalītu, viņš nodevis ērci laboratoriskai pārbaudei, lai uzzinātu, vai nav kukainis inficēts ar encefalīta vīrusu.


Palīdzību pie infektologiem šajās dienās meklēja arī kāds cilvēks, kuram, iespējams, jau pirms vairākām dienām, bijusi piesūkusies ērce. Šis cilvēks vērsās pie infektologiem, jo ap iespējamo ērces piesūkšanās vietu, pamanījis apsārtumu. Mediķi konstatēja Laima slimības (ko arī pārnēsā ērces) klīniskās ainas agrīno formu. Infekciju izraisījusi ar borēliju (Laima slimības izraisītāju) inficēta ērce.

Rīgas Austrumu slimnīcas stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" speciālisti uzskata, ka, ņemot vērā laika apstākļus, ērču aktivitāte iezīmējusies vēlāk nekā citus gadus. Piemēram, pagājušajā gadā pirmā cilvēkam piesūkusies ērce tika noņemta jau 23.martā.

Ērces parasti parādās un liek par sevi manīt, tiklīdz gaisa temperatūra sasniedz +50 pēc Celsija, bet masveidīgi tās kļūst aktīvas, kad gaisa temperatūra pārsniedz +5° grādus, tomēr atsevišķas ērces var aktivizēties arī pie nedaudz zemākas temperatūras vietās, kur sniegs jau nokusis. Ērču aktivitātes periods parasti ilgst no marta līdz oktobrim, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos aktivitātes periods var būt garāks.  Mediķi norāda, ka gada sākums ir atbilstošākais laiks, lai sagatavotos aktīvās atpūtas sezonai, dārza un meža darbiem, saņemot poti pret ērču encefalītu. Cilvēki aicināti sekot līdzi savam vakcinācijas kalendāram un nepalaist garām noteiktos revakcinācijas termiņus.

Latvijā ērces galvenokārt uzturas mitrās un ēnainās vietās, priekšroku dodot jauktu koku mežiem ar labi attīstītu pamežu un aizaugušām pļavām. Ērces parasti sēž uz zāles stiebra apmēram 10 cm augstumā no zemes (maksimāli - līdz 1m augstumā), gaidot, kad garām ies piemērots upuris. Parasti cilvēki ērces kodienu nejūt. Jāņem arī vērā, ka ērces niecīgo izmēru dēļ to ir grūti pamanīt.

Mediķi atgādina, ka vakcinācija ir efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu, tomēr arī pret šo slimību vakcinētiem cilvēkiem, atrodoties dabā, jāievēro nepieciešamie ģērbšanās nosacījumi, jo iespējams inficēties arī ar citām ērču pārnestām infekcijām, pret kurām nav radīta vakcīna. Dodoties mežā vai staigājot pa krūmainām vietām, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt, –bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai laicīgi pamanītu un notrauktu pa to rāpojošas ērces. Pārnākot no pastaigas pa mežu, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm vai ķermeņa, vai matos nav ērces. Kā papildus drošības pasākumu var lietot arī ērču atbaidīšanai domātos līdzekļus, apsmidzinot ar tiem apģērbu, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots un ērce varēs nokļūt zem apģērba.

Speciālisti atgādina, ka ērces mājās var ienest ar mežā noplūktiem zariem un puķēm, kā arī ērces var atnest mājdzīvnieki. Ja ērce piesūkusies, tā jānoņem. Vēlams, lai to darītu medicīnas darbinieks. Tomēr ar tās izvilkšanu nedrīkst kavēties, jo Laima slimības risks paaugstinās, ērcei ilgāk atrodoties uz ķermeņa. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Ar tievu pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest un lēni ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nekādā gadījumā nedrīkst saspiest vai sažņaugt ērci, jo var notikt ērces ķermeņa šķidruma injicēšanās ādā. To nedrīkst arī griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē.

Pēc ērces noņemšanas – tās piesūkšanās vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā vai nejauši aizskarot gļotādas. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, izmanto kādu starpliku – auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus.

Var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci. Ja cilvēks nav vakcinēts pret ērču encefalītu, jāapmeklē ģimenes ārsts vai tuvākā ārstniecības iestāde. Pie ārsta jāgriežas arī gadījumā, ja ap ērces piesūkšanās vietu parādās apsarkums vai ir citas sliktas pašsajūtas pazīmes.