21.06.2018 13:46

VARAM pārtrauks Salaspils kodolreaktora likvidēšanas un "Radona" būvēšanas iepirkumus un projektēšanu uzsāks paši

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
VARAM pārtrauks Salaspils kodolreaktora likvidēšanas un "Radona" būvēšanas iepirkumus un projektēšanu uzsāks paši arhīvs

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārtraukt Salaspils kodolreaktora likvidācijas un radioaktīvo atkritumu glabātavas "Radons" būvniecības iepirkumus, tā vietā piedāvājot veikt jaunu iepirkumu būvprojektu izstrādei, apstiprināja ministrijas pārstāve Santa Vaļuma.

VARAM pārraudzībā kapitālsabiedrība "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" 2018. gada 26. janvārī izsludināja starptautisku iepirkumu "Jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes un ilgtermiņa glabātavas būvprojekta izstrāde un būvniecība radioaktīvo atkritumu glabātavā "Radons"" un 2018. gada 7. aprīlī izsludināja starptautisko iepirkumu "Salaspils kodolreaktora likvidācija".

Valsts budžetā paredzētais finansējums šiem projektiem attiecīgi bija 2,07 miljoni eiro un 5,66 miljoni eiro. Iepirkumi tika sludināti divas reizes, taču abas reizes pretendentu piedāvājumi ievērojami pārsnieguši valsts rezervētos līdzekļus šim mērķim.

"Ņemot vērā to, ka publisko iepirkumu procesā saņemtie piedāvājumi "Radons" paplašināšanai un Salaspils kodolreaktora likvidēšanai būtiski pārsniedz šim mērķim pieejamos valsts budžeta līdzekļus, VARAM izskatīšanai Ministru kabinetā virzīs priekšlikumu pārtraukt abus iepirkumus nepietiekamā finansējuma dēļ," norāda Vaļuma.

Tā vietā VARAM piedāvās veikt jaunu iepirkumu projektēšanai gan jaunas radioaktīvo atkritumu glabāšanas tvertnes izbūvei, gan Salaspils kodolreaktora likvidēšanai, kas, ministrijas ieskatā, "ļaus iegūt aktualizētu kontroltāmi faktiski nepieciešamajām izmaksām šo projektu īstenošanai".

Plānots, ka projektēšanu "Radona" izbūvei varētu veikt viena gada laikā, bet kodolreaktora demontāžas darbu projektēšanu - divu gadu laikā.

Kā aģentūrai LETA apstiprināja VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts, ministrijai abu projektēšanas iepirkumu pasūtīšanai nebūs nepieciešami rezervētie teju astoņi miljoni eiro, līdz ar to, naudu būs iespējams pārdalīt citām valsts budžeta programmām. Taujāts par iespējamām projektēšanas izmaksām, Eglītis sacīja, ka "tie nebūs divi miljoni eiro".

VARAM pārstāvis norādīja, ka, Salaspils kodolreaktora likvidēšanas un atkritumu glabātuves "Radons" paplašināšanas projektēšanas iepirkumi varētu tikt noslēgti līdz šī gada beigām. Šādu provizorisku termiņu Eglītis pauda ar nosacījumu, ja iepirkumu rezultāti netiktu pārsūdzēti.

Jau ziņots, ka VARAM joprojām meklē veidu, kā samazināt projekta izmaksas, lai varētu realizēt Salaspils kodolreaktora likvidācijai nepieciešamās radioaktīvo atkritumu glabātuves "Radons" izbūvi.

LVĢMC pērn atkārtoti izsludinātajā konkursā radioaktīvo atkritumu tvertnes būvniecībai tika saņemts tikai viens piedāvājums, kas būtiski pārsniedzot šim mērķim pieejamo valsts budžeta finansējumu.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, 2014. gadā un 2015. gadā tika atbalstīts valsts budžeta finansējums 3,16 miljonu eiro apmērā, lai laika posmā no 2015. līdz 2020. gadam uzlabotu radioaktīvo atkritumu pārvaldības sistēmu. No tiem 1,86 miljoni eiro tika paredzēti radioaktīvo atkritumu tvertnes un ilgtermiņa glabātavas būvprojekta izstrādei un būvniecībai.

Kad tika izsludināts iepirkums par jaunas radioaktīvo atkritumu tvertnes un ilgtermiņa glabātavas būvprojekta izstrādi un būvniecību atkritumu glabātavā "Radons", iesniegti tika divi piedāvājumi, no kuriem tikai viens atbilda konkursa nosacījumiem. Projekta realizācijai nepieciešamais finansējums bija norādīts 8,21 miljonu eiro apmērā, kas vairākas reizes pārsniedza šim mērķim atvēlētos naudas līdzekļus, līdz ar to VARAM pieņēma lēmumu par jauna iepirkuma rīkošanu. Taču arī otrs iepirkuma piedāvājums ievērojami pārsniedzis VARAM līdzekļus.

Jaunās radioaktīvo atkritumu uzglabāšanas tvertnes paredzēts izbūvēt atkritumu glabātavas "Radons" teritorijā, kas atrodas Baldones novadā un ir izbūvēta 1962. gadā.

Pašlaik glabātavā ir septiņas radioaktīvo atkritumu tvertnes. Sešas no tām ir būvētas un aizpildītas laika posmā no 1960. gada līdz 1990. gadam, bet septītā tvertne tika pieņemta ekspluatācijā 1995. gadā.

VARAM norāda, ka "Radons" teritorijā atrodas arī tādi radioaktīvie atkritumi, kurus nevar apglabāt šāda veida glabātavā, ievērojot to radioaktivitāti. Līdz ar ko, glabātuves teritorijā nepieciešams izbūvēt papildus tvertnes radioaktīvo atkritumu un lietoto, slēgto starojuma avotu ilgtermiņa uzglabāšanai.