23.05.2018 11:15

Trešā daļa vecāku auto sēdeklīšus mēdz neizmantot vispār vai izmanto nepareizi

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Trešā daļa vecāku auto sēdeklīšus mēdz neizmantot vispār vai izmanto nepareizi arhīvs, infografika - LAMB

Latvijas Automoto biedrība (turpmāk LAMB) atklāj informatīvu kampaņu "150&12 Mazulis drošībā!", kuras galvenais mērķis ir mudināt vecākus, pārvadājot bērnus, lietot bērnu auto sēdeklīšus un darīt to pareizi.

Vienlaikus LAMB prezentējis arī pētījuma rezultātus, kas liecina, ka 33% vecāku šo drošības aspektu mēdz pārkāpt un nepārvadā bērnus atbilstoši drošības prasībām, tādējādi pakļaujot viņu veselību un dzīvību lielam riskam.

"Dažādi pētījumi liecina, ka nepareiza vai neatbilstoša bērnu drošības sēdeklīša lietošana ir viens no galvenajiem iemesliem bērnu bojāejai ceļu satiksmes negadījumos. Arī Latvijā ik gadu vairāki bērni iet bojā vai gūst smagas traumas ne tikai ceļu satiksmes negadījumos, bet arī pie straujas bremzēšanas," norāda LAMB prezidents Juris Zvirbulis.

Pētījumā arī konstatēts, ka liela daļa sabiedrības ir ļoti slikti informēta par dažādiem drošības nosacījumiem, kurus nepieciešams ņemt vērā, izmantojot bērnu auto sēdeklīti. Piemēram, tikai 39% bērnu vecāku ir informēti, ka automašīnas drošības spilveni ir atslēdzami ikreiz, kad bērns tiek atmuguriski sēdināts auto priekšējā sēdeklī. Tikai 24% vecāku ir informēti par to, kā pilnībā pareizi nostiprināt un nospriegot bērna drošības jostas, bet 5% aptaujāto sprādzēšanos mēdz pilnībā atstāt bērna ziņā.

Pētījuma biedējošos secinājumus apstiprina arī Valsts policijas statistika, proti, par noteikumu neievērošanu, kas paredz bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanu, 2018. gadā jau ir sastādīti 180 administratīvā pārkāpuma protokoli, savukārt 2017. gadā – 459.

"Sevišķi bīstama tendence ir secinājums, ka, jo vecāks kļūst bērns, jo vieglprātīgāk vecāki izturas pret auto sēdeklīšu lietošanu automašīnā. Tāpat cilvēki nereti vienkārši nav informēti par dažādiem it kā sīkumiem, kuri nelaimes gadījumā var izglābt bērna dzīvību. Piemēram, tikai 3% vecāku vienmēr pirms drošības jostu sprādzēšanas bērnam novelk siltās virsdrēbes. Tas ir bīstams pārkāpums, jo bērns biezā apģērbā, automašīnai strauji bremzējot, var viegli izslīdēt no jostām un gūt traumas," norāda Juris Zvirbulis.

Kampaņas nosaukumā izmantoti skaitļi 150 un 12, jo Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka auto sēdeklītis vai paliktnis jāizmanto, līdz bērns sasniedz 150 centimetru augumu, kas vidēji notiek ap 12 gadu vecumu.