13.04.2018 11:08

Gripas intensitāte turpinājusi samazināties arī aizvadītajā nedēļā

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Gripas intensitāte turpinājusi samazināties arī aizvadītajā nedēļā pixabay.com

Pēdējo četru nedēļu laikā tiek novērota gripas intensitātes samazināšanās tendence, un aizvadītajā nedēļā tās intensitāte samazinājusies par 13,5%, salīdzinot ar nedēļu iepriekš, liecina jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas monitoringa dati.

Aizvadītajā nedēļā gripas intensitāte samazinājusies līdz vidēji reģistrētiem 142,6 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem. Šajā sezonā maksimālā gripas intensitāte bija 310,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Kaut arī kopumā intensitāte samazinājusies, vecuma grupā līdz četriem gadiem gripas tā palielinājusies.

Vienlaikus pagājušajā nedēļā saņemti divi paziņojumi par gripas dēļ mirušiem cilvēkiem. Pacientiem bija noteiktas sirds asinsvadu un elpošanas ceļu saslimšanas, kā arī citas hroniskās slimības.

Gripa šosezon kopumā prasījusi 43 cilvēku dzīvības. Vidējais mirušo pacientu vecums bijis 67 gadi. Pret gripu šie cilvēki šajā sezonā nebija vakcinēti.

Slimnīcās nedaudz samazinājies hospitalizēto pacientu skaits gripas un tās izraisītās pneimonijas gadījumos. Ar gripu hospitalizēti 194 pacienti, kas ir par 25 pacientiem mazāk nekā nedēļu iepriekš, bet ar gripas izraisītu pneimoniju slimnīcās nogādāti 66 pacienti, kas ir par 18 gadījumiem mazāk nekā nedēļu iepriekš.

Pavisam kopš gripas monitoringa sākuma ziņots par 2632 stacionētiem pacientiem, no tiem 1982 slimnīcās nonākuši ar diagnozi gripa un 650 - ar gripas izraisītu pneimoniju. Liela daļa jeb 47% stacionēto pacientu bija 15 līdz 64 gadus veci.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) laboratorijā gripas pozitīvo paraugu īpatsvars, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, samazinājies par 41,4%. Kopš sezonas sākuma pavisam noteikts 2301 gripas vīruss, tostarp 51,2% noteikti B tipa, bet 48,8% - A tipa gripas vīrusi.

Speciālisti uzsver, ka vakcinācija pret gripu ir ieteicama ikvienam, tomēr epidemiologi īpaši aicina vakcinēties tos cilvēkus, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks.

Kā norāda SPKC, visvairāk vakcinēties nepieciešams cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām, kuri plāno operācijas vai ārstēšanos stacionāros, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas.

Tāpat riska grupu vidū ir bērni no sešu līdz 24 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem, grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā, kā arī mediķi un sociālie darbinieki, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.