21.03.2018 17:25

PVD: Putnu turētājiem Latvijā arī šogad jābūt piesardzīgiem un jāievēro biodrošības pasākumus

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
PVD: Putnu turētājiem Latvijā arī šogad jābūt piesardzīgiem un jāievēro biodrošības pasākumus pixabay.com

Lai arī putnu gripas aktivitāte Eiropā šogad ir zemāka nekā pērn, putnu turētājiem Latvijā jābūt piesardzīgiem un jāturpina ievērot biodrošības pasākumus, jo saslimšanas risks joprojām ir augsts, trešdien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Viņš norādīja, ka putnu turētājiem visā Latvijā ir būtiski ievērot biodrošību, ir sevišķi periodā, kad atgriežas gājputni, jo riski ir augsti - pērn saimniecībās Nīderlandē un Zviedrijā tika konstatēta mājputnu saslimšana ar putnu gripu.

Balodis arī atgādināja, ka, pateicoties Eiropas Savienības veterināro dienestu vadītāju iesaistei, izdevies panākt pasaules dzīvnieku veselības organizācijas tirdzniecības standartu pārskatīšanu saistībā ar putnu gripu - putnu gripu konstatējot savvaļas putniem, tirdzniecība starp dalībvalstīm ar mājputniem netiek ierobežota, ja mājputnu saimniecībās saslimšanas gadījumu nav.


Šogad, atšķirībā no pagājušā gada, Latvijā netiks noteikti mājputnu turēšanas ierobežojumi, jo putnu gripas aktivitāte Eiropā ir zemāka.

Savukārt pērn 1. martā stājās spēkā valdības apstiprinātie grozījumi noteikumos par biodrošību, kas saistībā ar putnu gripas draudiem paredzēja trīs mēnešu aizliegumu turēt mājputnus ārpus kūtīm. Līdz ar to šajā laika posmā visi mājputni - vistas, tītari, pērļu vistiņas, zosis, pīles, paipalas, baloži, fazāni, irbes un citi nožogotās platībās turēti putni, bija jātur slēgtās telpās, novēršot to kontaktu ar savvaļas putniem un dzīvniekiem, kā arī bija jāievēro biodrošības pasākumus.

Putnu gripa ir akūta, lipīga putnu infekcijas slimība, kas putniem rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimība nav bīstama cilvēkiem, taču, tā kā tā ir ļoti lipīga un letāla putniem, ja saimniecībā konstatēta putnu gripa, lai nepieļautu tās tālāku izplatīšanos un izvazāšanu no saimniecības, nekavējoties jālikvidē visi saimniecībā esošie putni, jāveic putnu novietnes tīrīšana un dezinfekcija, kā arī jānosaka karantīnas zona desmit kilometru rādiusā ap putnu gripas skarto saimniecību.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.