28.03.2017 16:39

Bērnus pret ērču encefalītu šogad vakcinēs 27 novados, arī Pierīgā

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Bērnus pret ērču encefalītu šogad vakcinēs 27 novados, arī Pierīgā arhīvs

Par augsta riska teritorijām, kur bērni var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu, šogad atzīti 27 Latvijas novadi, informē Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC). Valsts apmaksātā vakcinācija kopumā Latvijā paredzēta aptuveni 34,2 tūkstošiem bērnu no viena gada līdz 18 gadu vecumam.

2017. gadā encefalīta endēmiskās teritorijas ir Alsungas, Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas, Gulbenes un Rojas novadi, norāda SPKC pārstāvji.

Valsts apmaksāta vakcinācija 100 % apmērā paredzēta arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem visā Latvijas teritorijā neatkarīgi no dzīvesvietas.

Endēmiskajos rajonos 2016. gadā valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu tika uzsākta 3 506 bērniem (no 1 līdz 17 gadiem), kas ir par 422 bērniem vairāk nekā 2015. gadā, kad vakcinācija tika uzsākta 3084 bērniem, vēsta SPKC.

Bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācijai visā Latvijas teritorijā, kā arī bērnu vakcinācijai endēmiskajās teritorijās vecumā no 1 līdz 11 gadiem paredzēta vakcīna "Encepur Children", vecumā no 12 līdz 15 gadiem – vakcīna "TicoVac" 0,25 ml, bet vecumā no 16 līdz 17 gadiem – vakcīna "Encepur Adult". Lai izveidotos noturīga imunitāte, ir jāsaņem trīs vakcīnas devas.

Lai saņemtu valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, bērna vecākiem jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un abpusēji jāvienojas par izdevīgāko vakcinācijas veikšanas laiku, norāda SPKC pārstāvji.

2016. gadā Latvijā reģistrēti 230 saslimšanas gadījumi, kas ir par 61 gadījumu vairāk nekā 2015. gadā, kad saslima 169 cilvēki. 2016. gadā ērču aktivitāte pavasara pusē bija augstāka nekā 2015. gadā, savukārt gan pavasarī, gan rudenī tika novērota mazāka nepieaugušo ērču aktivitāte.

Līdz ar to, neskatoties uz labvēlīgiem pārziemošanas apstākļiem, 2017. gada sezonā ievērojami augstāka ērču aktivitāte kā pērn diez vai būs gaidāma. Tomēr pavasarī, iestājoties siltam laikam, sākotnējais aktīvo ērču daudzums var būt diezgan augsts, prognozē SPKC.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Pēc SPKC datiem, aptuveni 30 % ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

Saslimstību ietekmē ne tikai ērču aktivitāte (daudzums) un inficētība, bet arī iedzīvotāju samazināts vai palielināts kontakts ar ērču izplatības vietām, ko savukārt nosaka laika apstākļi, sēņu un ogu daudzums, rekreācijas vietu, parku un dārzu sakoptība, iedzīvotāju informētība par saslimstības profilakses pasākumiem (piemēram, pareizu ģērbšanos), imunizācijas līmenis u. c. faktori, informē SPKC.