23.02.2017 11:49

Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis"

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis" publicitātes; pixabay.com

Desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu Latvijas Drošāka interneta centram ("Drossinternets.lv") liecina, ka Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis".

"Zilais valis", dēvēts arī par "nāves spēli", ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota, informē Latvijas Drošāka interneta centra preses sekretārs Kaspars Līcītis.

"Šobrīd aktivitātes izplatība ir īpaši strauja – jauniešu vidū ir "stilīgi" un "varonīgi" nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes. Apkopojot informāciju par "Zilā vaļa" pirmsākumiem Krievijā, pieredzes stāstiem un žurnālistu veiktajiem pētījumiem, pastāv pamatotas aizdomas, ka iniciatīvas aizsācējs ir kāda persona vai to grupa, kas pati sava depresīvā noskaņojuma dēļ radīja un izplatīja ekstrēma rakstura saturu, meklējot domubiedrus, iesaistot bērnus un jauniešus un pievēršot sev sabiedrības uzmanību.

Spēles bīstamība ir negatīva, pret sevi vērsta vardarbīga satura izplatīšanās bērnu un jauniešu vidū. Rezultāts ir pašiznīcinošā rīcība, kas var beigties traģiski," skaidro K. Līcītis.

Tā kā spēle ir ienākusi no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī šobrīd Latvijā nav pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, norāda centra pārstāvis.

"Šī fenomena riska grupa ir emocionāli nenobrieduši un depresīvi noskaņoti pusaudži un jaunieši, kas nesaņem atbalstu ģimenē vai draugu vidū, uzskata, ka ir nevērtīgi un nevajadzīgi, un vēlas pievērst sev līdzcilvēku uzmanību, liekot iedomāties – kā tas būtu, ja viņš vai viņa vairs nebūtu šajā pasaulē.

Šādi pusaudži vieglāk pakļaujas citu (arī savu vienaudžu) manipulācijai. Tāpēc aicinu vecākus un skolotājus pievērst pastiprinātu uzmanību riska grupas jauniešiem un aktīvi rīkoties, ja rodas kaut mazākās aizdomas par iesaisti "Zilā vaļa" spēlē," uzsver centra vadītāja Maija Katkovska.

Drošāka interneta centrs ir izstrādājis padomus vecākiem un skolu pedagogiem, kas palīdzēs ierobežot spēles izplatību. Tāpat tiek aicināts ziņots par aizdomīgu saturu, kontiem un grupām sociālo tīklu administrācijai, izmantojot pogu "Report", vai arī "Drossinternets.lv", rakstot uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Bērniem un viņu vecākiem ir pieejama arī psihologa palīdzība, zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju pa tālr. 116111, norāda K. Līcītis.