03.07.2018 13:28

Vējonis: Jābūvē spēcīgi tilti starp Vidusjūru un Baltijas jūru drošībā, ekonomikā un kultūrā

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Vējonis: Jābūvē spēcīgi tilti starp Vidusjūru un Baltijas jūru drošībā, ekonomikā un kultūrā Latvijas Valsts prezidenta kanceleja

Jābūvē spēcīgi tilti starp Vidusjūru un Baltijas jūru drošībā, ekonomikā, kultūrā, izglītībā un zinātnē, pēc tikšanās ar Itālijas prezidentu Serdžo Matarellu sacīja Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Viņš pauda prieku par Itālijas prezidenta vizīti Latvijai būtiskā gadā, proti, valsts simtgadē. Matarellas vizīte tieši šogad skaidri apliecina abu valstu tuvās un draudzīgās attiecības, kas kļūst aizvien stiprākas, uzsvēra Latvijas Valsts prezidents. Tikšanās laikā puses pārrunājušas gan Itālijas un Latvijas divpusējās attiecības, gan Eiropai un pasaulei svarīgus jautājumus.

"Abu valstu ekonomikas ir atvērtas un ļoti dinamiskas, tādēļ mūsu sadarbība apliecina to, cik svarīgi veidot ekonomisko sadarbību dažādās jomās. Šo jomu vidū ir ne tikai tūrisms, jo jādomā arī par tirdzniecības apgrozījuma palielinājumu starp abām valstīm. No Latvijas puses esam ieinteresēti attīstīt sadarbību inženiertehniskajās zinātnēs, kokrūpniecībā, komunikāciju jomā, pārtikas rūpniecībā un modes un dizaina jomā," teica Latvijas Valsts prezidents.

Vējonis arī atzīmēja, ka šobrīd Latvijā norisinās Dziesmu svētki, tādēļ pauda gandarījumu, ka kultūras jomā starp abām valstīm ir ļoti cieša sadarbība, kas turpina attīstīties. Sadarbība kultūrā izpaužas ne tikai "lielajā mākslā", bet arī starp muzejiem, teātriem, bibliotēkām un kultūrizglītības iestādēm, piebilda Vējonis, norādot, ka šī gada pavasarī abas valstis vienojušās par ļoti konkrētu sadarbības programmu, kas pavērs jaunas iespējas stiprināt abu valstu sadarbību kultūrā, zinātnē tehnoloģiju jomā.

"Starp Itāliju un Latviju ir regulārs politiskais dialogs, un abas valstis saista plaša un daudzveidīga sadarbība, kā arī kopīga izpratne par Eiropas vērtībām un starptautiskajiem izaicinājumiem. Latvija un Itālija ir aktīvas Eiropas Savienības (ES), NATO un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dalībvalstis. Abu valstu savstarpējās attiecības turpina attīstīties ar kopīgu mērķi – veidot vienotu, drošu un ekonomiski attīstītu Eiropu, kur vienotības un solidaritātes princips valstu starpā ir ļoti nozīmīgs," norādīja Latvijas Valsts prezidents.

Vējonis uzsvēra, ka arī turpmāk jāstiprina Eiropas solidaritāte un Latvija iestājas par vienotu Eiropu, kas netiek dalīta austrumos un rietumos, dienvidos un ziemeļos. Ir būtiski, lai ES dalībvalstis spētu pieņemt kopīgus lēmumus, kas nav viegli, bet ir izdarāms, norādīja Latvijas Valsts prezidents. Viņš arī izteica pateicību Itālijai par tās ieguldījumu Baltijas, īpaši Latvijas, drošības stiprināšanā, kā arī par aktīvu līdzdalību NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra izveidē Latvijā.

"Secinājām arī to, ka abām valstīm ir daudz kopīgu izaicinājumu, jo abu valstu robežas vienlaicīgi ir arī ES ārējās robežas. Tāpēc ir būtiski būt gataviem jaunajiem drošības izaicinājumiem, ko visbiežāk saucam par migrāciju. Arī Latvija piedalās migrācijas jautājumu risināšanā un robežas stiprināšanā Vidusjūrā. Ir būtiski, lai visas ES dalībvalstis spētu vienoties, kādā veidā tiks risināti robežu stiprināšanas jautājumi ES dienvidos," teica Vējonis.

Savukārt Itālijas prezidents izteica pateicību Vējonim par uzaicinājumu un, nododot sveicienus no Itālijas tautas Latvijas valsts simtgadē, norādīja, ka ir laimīgs atrasties Latvijā valstij nozīmīgajā gadā. Viņš uzsvēra, ka viņa vizīte Latvijā ir iespēja ievirzīt Latvijas un Itālijas attiecības un sadarbību jaunā gultnē, tādējādi attīstot sadarbību daudzās jomās, piemēram, ekonomikā un kultūrā.

"Tikšanās laikā runājām par kopīgo piederību ES un NATO. Migrācijas izaicinājums ir fenomens, ko valstis vienas atrisināt nevar, tādēļ svarīga ir solidaritāte. ES ir jāatrod izrāviens tās kopējā politikā un jāatrod solidaritātes punkti. Attiecībā uz solidaritāti migrācijas jautājumos abām valstīm ir kopīgi viedokļi," secināja Matarella.

Tāpat Itālijas prezidents vērsa uzmanību, ka attiecības starp valstīm jānostiprina arī NATO iekšienē un katras ES un NATO dalībvalsts drošība ir arī citu valstu drošība.

Jau vēstīts, ka Latviju valsts vizītē otrdien apmeklē Itālijas prezidents un viņa meita Laura Matarella, kurai ir Itālijas pirmās lēdijas statuss un loma. Vizīte veltīta Latvijas valsts simtgadei, un iecerēts, ka tā stiprinās abu valstu divpusējās attiecības, kā arī sadarbību Eiropas Savienībā un NATO.

Vizītes laikā plkst. 17.00 plānots izstādes "Ciao! Niklāvs Strunke Itālijā. 20. gadsimta 20. gadi" apmeklējums Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, bet plkst. 19.00 notiks Vējoņa un viņa kundzes rīkotās valsts vakariņas par godu Itālijas prezidenta un Itālijas pirmās lēdijas vizītei Latvijā.

Tāpat paredzēts, ka vizītes laikā Vējonis Itālijas prezidentam piešķirs Triju Zvaigžņu ordeņa I šķiru, ordeņa ķēdi un iecels viņu par ordeņa lielkrusta komandieri.