24.04.2018 15:28

Mūrniece: Eiropieši spēcīgi atbalsta ciešāku ES sadarbību aizsardzības jomā

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Mūrniece: Eiropieši spēcīgi atbalsta ciešāku ES sadarbību aizsardzības jomā Guntra Riņķe, Saeima

Eiropiešu vidū valda spēcīgs atbalsts ciešākai Eiropas Savienības (ES) sadarbībai aizsardzības jomā, otrdien ES dalībvalstu parlamentu spīkeru sanāksmē Tallinā sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, Mūrniece savā runā uzsvēra, ka krīzes pie ES robežām, terorisms, Kremļa hibrīddraudi un citi apdraudējumi skaidri signalizē, ka jāizvirza vēl augstākas prasības drošībai un aizsardzībai.

"Vienlaikus ir skaidrs, ka ES nevar un arī nevēlas dublēt NATO. Mēs gribam sadarboties un papildināt viens otru," teica Mūrniece. Cieša ES un NATO sadarbība aizsardzības jomā ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, īpaši kiberdrošības un hibrīddraudu jomā, uzsvēra politiķe.

Mūrniece pauda gandarījumu, ka ES dalībvalstis ir spējušas virzīties uz priekšu. Latvija atbalsta jaunās ES aizsardzības iniciatīvas, tostarp PESCO jeb pastāvīgo strukturēto sadarbību aizsardzības jomā. PESCO ir svarīgi fokusēties uz konkrētiem praktiskajiem projektiem militārās mobilitātes jomā un aizsardzības spēju stiprināšanā.

Militārā mobilitāte Latvijai ir viens no svarīgākajiem PESCO projektiem, kura mērķis ir palīdzēt vienkāršot un paātrināt robežu šķērsošanas procedūras, lai militārais ekipējums un personāls varētu daudz ātrāk šķērsot Eiropas valstu robežas, pauda politiķe. Esam gandarīti, ka darbs jau ir sākts, un drīzumā sagaidām pirmos praktiskos rezultātus, uzsvēra Mūrniece.

Saeimas priekšsēdētāja teica, ka katrai ES dalībvalstij ir savas stiprās puses, ko PESCO var likt lietā. Baltijas valstis spēj sniegt ieguldījumu informācijas tehnoloģiju un kiberdrošības jomā. Būtiski stiprināt arī aizsardzības industriju, novēršot tās fragmentāciju. Mūrniece pauda atbalstu Eiropas Aizsardzības fonda izveidei un aicināja nodrošināt, lai fonda līdzekļi būtu pieejami arī mazajiem un vidējiem uzņēmumiem.

Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka ir būtiski stiprināt sabiedrības informētību un kritisko domāšanu, lai stātos pretim dezinformācijas kampaņām un viltus ziņām. Šajā aspektā svarīga arī stratēģiska komunikācija.

ES dalībvalstu parlamentu spīkeru sanāksmi šogad rīko Igaunija. Sanāksme ik gadu notiek pavasarī, un to rīko tā ES dalībvalsts, kura prezidējošās valsts ES Padomē pienākumus uzņēmusies iepriekšējā gada otrajā pusē.