17.04.2018 10:00

Vējonis: Ar militārajām mācībām Krievija provocē, bet mēs kontrolējam situāciju

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Vējonis: Ar militārajām mācībām Krievija provocē, bet mēs kontrolējam situāciju Valsts prezidenta kanceleja

Krievijas pieteiktās raķešu šaušanas mācības ir spēka demonstrācija un zināmā mērā provokācija gan pret Latviju, gan pret NATO ar mērķi noskaidrot, kā mēs uz to reaģēsim, šādu viedokli otrdienas rītā telekanālā LNT pauda Latvijas prezidents Raimonds Vējonis.

Pēc politiķa vārdiem, Krievija vēlas, lai par to ļoti daudz runātu, un Latvijā brīžiem šīm mācībām tiešām esam pievērsuši pārāk lielu uzmanību. Prezidents ir pārliecināts, ka kopumā Latvijas reakcija ir adekvāta un mūsu aizsardzības spēki kontrolē situāciju.

Vējonis uzsvēra, ka šāda veida mācības nevairo drošību Baltijas reģionā, tās negatīvi ietekmē intensīvo kuģu satiksmi jūrā, turklāt pastāv arī kļūdu iespēja, tāpēc Baltijas jūrā kā iekšzemes jūrā šādām mācībām nevajadzētu notikt vispār. Prezidents izteicās, ka Latvija jau esot NATO un OECD ietvaros uzrunājusi jautājumu, cik tuvu pie robežām drīkstētu notikt mācības.

Kā ziņots, Krievijas Jūras spēki no 17. līdz 19. aprīlim ir rezervējuši gaisa telpu virs Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā, kur 19. aprīlī plāno veikt raķešu šaušanas pārbaudi.

Līdzīgi kā iepriekšējā reizē aprīļa sākumā, Nacionālie bruņotie spēki (NBS) arī šoreiz novēros Krievijas plānoto raķešu šaušanu Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā. NBS darbosies ikdienas režīmā un izmantos dažādus elementus, tajā skaitā kuģus un radarus, novērojumu veikšanai.

Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) uzsvērusi, ka saistībā ar Krievijas plānoto raķešu šaušanu satraukumam nav iemesla.

Krievijas Galvenais gaisa satiksmes vadības centrs informējis Latvijas Civilās aviācijas aģentūru, ka Krievijas Jūras spēki no 17. aprīļa līdz 19. aprīlim rezervējuši gaisa telpu un 19. aprīlī plāno veikt raķešu šaušanas pārbaudi gaisa telpā virs Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā.

AM joprojām uzskata šāda veida mācības Latvijas teritoriālo ūdeņu tiešā tuvumā par nepamatotām un provokatīvām, kā arī pauž bažas par Krievijas spējām nodrošināt drošību mācību laikā.

Jau vēstīts, ka Krievijas Jūras spēki raķešu šaušanas mācības Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā bija pieteikuši arī no 4. līdz 6. aprīlim. Mācību laikā netika izšauta neviena raķete, bet šādas mācības uzskatāmas kā daļa no Krievijas stratēģiskās komunikācijas un spēka demonstrēšanas citām reģiona valstīm, iepriekš pauda eksperti.