24.04.2017 12:23

"Rail Baltica" prognozētās izmaksas 5,8 miljardi eiro; ieguvumi pārsniedz izdevumus

Autors  BNS
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
"Rail Baltica" prognozētās izmaksas 5,8 miljardi eiro; ieguvumi pārsniedz izdevumus "RB Latvija" vizualizācija

Eiropas standarta platuma dzelzceļa līnijas projekta "Rail Baltica" izmaksas varētu būt 5,788 miljardi eiro, šodien ''Rail Baltica Global Forum 2017'' sacīja EY partneris Baltijas valstīs Nauris Kļava.

Viņš norādīja, ka "Rail Baltica" izdevumu-ieguvumu analīze izstrādāta, lai atjaunotu 2011. gada AECOM pētījumu apstākļos, kad lēmumi par investīcijām jau pieņemti. Analīze veikta, skatot "Rail Baltica" kā globālu projektu, nevis trīs atsevišķus projektus trijās Baltijas valstīs.


No kopējām projekta izmaksām 5,788 miljardu eiro apmērā, Eiropas Savienība varētu segt 4,635 miljardus eiro (pieņemot atbalsta intensitāti 85% apmērā), bet Baltijas valstis 1,154 miljardus eiro. Savukārt 2048. līdz 2052. gadam būs nepieciešamas investīcijas vairāk nekā 500 miljonu eiro apmērā infrastruktūras atjaunošanai.

Viņš norādīja, ka projekta sociālekonomiskais ieguvums pārsniedz 16 miljardus eiro, tostarp ņemot vērā ieguvumus ceļotājiem, kravu pārvadātājiem, dzelzceļa operatoriem, skaņas un gaisa piesārņojuma mazinājumu, kā arī klimata pārmaiņu mazināšanas prasību ieviešanā. Būtiska ietekme gaidāma arī uz valstu ekonomikām.

Kļava uzsvēra, ka kopumā projekts ieguvumi būtiski pārsniedz izdevumus.

Vienlaikus viņš piebilda, ka dzelzceļa operēšanas rentabilitāte būs lielā mēra atkarīga no spējas sasniegt potenciālos tirgus pasažieru un kravu pārvadājumu segmentā.

Potenciālās biļešu cenas maršrutā Tallina-Rīga būtu 38 eiro (ceļā viena stunda un 55 minūtes), Viļņa-Rīga 38 eiro (ceļā divas stundas un viena minūte), bet Tallina-Viļņa 76 eiro (ceļā četras stundas un piecas minūtes).

Pirmdien Rīgā sācies forums "Rail Baltica Global Forum 2017", kas ir galvenais starptautiskais "Rail Baltica" pasākums šajā gadā, kura laikā tiek skatīts dzelzceļa projekta ekonomiskais potenciāls, iepirkumu politika.