17.04.2014 13:22

"Delna" lūdz KNAB izvērtēt Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta iepirkumu

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Sabiedrībai par atklātību "Delna" radušās aizdomas par iespējamām krāpnieciskām darbībām ar Eiropas Savienības fondu finanšu līdzekļiem Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta iepirkumā.

Tādēļ organizācija vērsusies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) to izvērtēt, vēsta LETA.

Kā norāda "Delna", Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un tās padotās iestādes Valsts vides dienests (VVD) pieņēma lēmumu turpināt realizēt Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas projektu, papildus SIA "Skonto būve" piešķirot 16,5 miljonus eiro. Iepirkuma uzraudzības birojs (IUB) deva atļauju VVD piemērot sarunu procedūru.

"Delna" ir pārliecināta, ka IUB nevērtēja sarunu procedūras pamatojumu pēc būtības, neiedziļinoties projekta pamatojošajā dokumentācijā, bet skatot to tikai formāli. Šī pārliecība balstīta uz to, ka IUB savā lēmumā ir norādījis, ka sarunu procedūra tiek saskaņota, ņemot vērā sniegto informāciju, par kuras pareizību atbild VVD.

"Delnas" ieskatā projektā nepastāv tādi neparedzami apstākļi, uz kādiem atsaucas "Skonto būve", lai būtu likumīgs pamats pārskatīt darbu izmaksas un izpildes termiņus. VARAM savu pozīciju pamato, ka Inčukalna projektā iepriekš nav veikti pētījumi par gudrona spējām uzsūkt un atgrūst ūdeni. Savukārt "Delna" atzīmē, ka šādi ar gudrona dīķiem saistītie vides apstākļi un riski "Skonto būvē" jau iepriekš bija prognozēti, gan sagatavojot piedāvājumu konkursā, gan uzņemoties civiltiesisko atbildību par līgumdarbu izpildi laikā un kvalitātē. Par šo jautājumu organizācija jau kopš pagājušā gada oktobra vairākas reizes ir vērsusies VARAM un VVD ar lūgumu izsniegt informāciju, kas pamato šāda lēmuma pieņemšanu. Tomēr "Delna" norāda, ka līdz šim VARAM un VVD nav izsniegusi pieprasīto projekta dokumentāciju.

"Delna", vēršoties KNAB, norādīja, ka neatkarīgi no tā, vai pārkāpums ir netīšs vai tīšs, ar to saistītie izdevumi jāizslēdz no Kopienu budžeta līdzfinansējuma. Attiecībā uz izdevumiem, krāpšana ir jebkāda darbība vai bezdarbība ar iepriekšēju nodomu, kas saistīta ar finanšu līdzekļu izlietošanu citiem mērķiem, nekā tie sākotnēji tika piešķirti, nepilnīgu pārskatu vai dokumentu lietošanu, kā arī informācijas noklusēšanu.

Jau ziņots, ka VARAM februāra beigās nolēma atļaut piešķirt papildus finansējumu sanācijas darbu turpināšanai. Šāds lēmums pieņemts, uzklausot visas iesaistītās puses. VVD arī nekavējoties iesniedza dokumentus IUB ar lūgumu atļaut piemērot sarunu procedūru papildu finansējuma novirzīšanai šī projekta īstenošanai. VVD savā vēstulē IUB norādīja, ka VVD, sagatavojot konkursa dokumentāciju, nevarēja paredzēt, ka būtu nepieciešams veikt pētījumus tādiem sērskābā gudrona parametriem kā hidrofobitāte/hidrofilitāte, kas pašlaik pielietojamās tehnoloģijas gadījumā ir izrādījusies kritiska.

Iepriekš:
Inčukalna gudrona dīķu "smelšanas" darbu termiņu pagarina par trim mēnešiem
Nākamnedēļ plānots atsākt Inčukalna gudrona dīķu sanācijas darbus
VARAM ministrs sarūgtināts, ka Inčukalna gudrona lietā jau pirms diviem gadiem iestājusies dīkstāve
Romāns Naudiņš: gudrona dīķu sanācija jāīsteno līdz nākamā gada beigām
Ministrs E. Cilinskis sola, ka Inčukalna gudrona dīķu projekta sanācija tiks turpināta