20.03.2018 09:36

Šadurskis par izglītības reformu kritiku: Vaidēšanas ir par daudz

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Šadurskis par izglītības reformu kritiku: Vaidēšanas ir par daudz Izglītības un zinātnes ministrija

Kritizējot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumu pāriet uz skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai (LIZDA) apgalvojot, ka skolotāji nav sagatavoti šai reformai, vaidēšanas ir drusku par daudz, otrdien LTV "Rīta panorāmā" izteicās izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (V).

Par LIZDA pārmetumiem Šadurskis ironizēja, ka skolotāji tiekot pasniegti kā dumjāki nekā patiesībā ir, skandējot mantru "viss tik slikti, viss tik slikti", bet gan jau viņi ar pārmaiņām tikšot galā. Jaunā mācību satura materiāli jau esot gandrīz gatavi, un daudzi skolotāji esot ar tiem iepazinušies, lai arī metodiskie materiāli vēl nav pabeigti.

Kopumā Šadurskis joprojām saglabāja optimismu par plānu ieviest minētās reformas, jo pēdējās nedēļas laikā esot panākts kompromiss, kas vēl šonedēļ tikšot pieslīpēts, lai nākamnedēļ to varētu skatīt valdībā. Saeimā likums varētu nonākt aprīļa sākumā, bet pēc pieņemšanas parlamentā tālāk sekošot valdības līmeņa noteikumu pieņemšana u.tml. darbs. Šadurska vērtējumā, ne visi koalīcijas partneri ir izglītības speciālisti, tāpēc nedaudz dzīvojot maldos, tomēr politiķim šķiet, ka ir izdevies viņus pārliecināt par reformas nepieciešamību.

Šadurskis paziņoja, ka izglītības uzsākšanas vecums netikšot mainīts un arī turpmāk būšot 5 gadi, bet sagatavošanās posms tikšot saīsināts no diviem uz vienu gadu. Izšķiršanās, kur realizēt 1. klases programmu – vēl bērnudārzā vai jau skolā –, tikšot atstāta pašvaldību ziņā. Savukārt mācību saturs mainīšoties pilnīgi visiem, sākot jau no bērnudārza pirmā gada.

Kā ziņots, valdošās koalīcijas politiķi kopumā atbalsta principu, ka jauniešiem būtu jāpabeidz skola 18 gadu vecumā, tomēr diskusijas par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma vēl turpināsies.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) 19. martā pēc koalīcijas partiju sanāksmes informēja žurnālistus, ka Šadurskis vēl veiks skaidrošanas darbu, lai atbildētu uz visiem jautājumiem. "Pamatā ir skaidrošanas, skaidrošanas un vēlreiz skaidrošanas darbs, kas IZM vēl jāveic," sacīja premjers.

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK politiķis Imants Parādnieks teica, ka vecākiem ir jābūt izvēlei, lai bērns pirmo klasi varētu pabeigt arī pirmsskolas iestādē. Tomēr par IZM priekšlikumiem vēl būs diskusijas, arī nacionālās apvienības valdes sēdē, sacīja Parādnieks.

Politiķi arī norādīja, ka būtiski ir izskaidrot visus jautājumus, tomēr koalīcijā neesot iebildumu pret principu, ka jauniešiem skolas gaitas būtu jāpabeidz 18 gados.

Kā ziņots, pirmdien Ministru kabineta komiteja (MKK) uz nedēļu atlika IZM priekšlikuma par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma izskatīšanu. Jau iepriekš MKK bija lēmusi diskusijas par minēto jautājumu atlikt uz divām nedēļām.

IZM izskatīšanai MKK iesniegusi grozījumus Vispārējās izglītības likumā, kas tostarp paredz skolas gaitu sākšanu pēc izvēles no sešu gadu vecuma. IZM sola, ka plānotais 1. klasē apgūstamais mācību saturs un metodika tiks veidota atbilstoši bērnu vecumposmu īpatnībām sešu gadu vecumā apgūstamajam, un netiek paredzēts, ka sešu gadus vecajiem bērniem būs jāapgūst tas, ko pašlaik mācās septiņus gadus vecie bērni.

Tāpat IZM uzsvēra, ka vecākiem joprojām tiktu saglabāta iespēja savus bērnus skolā sūtīt septiņu gadu vecumā. Arī turpmāk saskaņā ar vecāku vēlmēm un ģimenes ārsta vai psihologa atzinumu pirmsskolas izglītības programmas apguvi varēs pagarināt par vienu gadu. Likumprojektu grozījumi gan paredz, ka turpmāk pamatizglītības apguvi nevarēs sākt no astoņu gadu vecuma.

MKK sēdē marta sākumā tika secināts, ka vēl jādod laiks, lai IZM varētu sadarbības partneriem skaidrot reformas būtību un kliedēt mītus par sešgadnieku skolas gaitu sākumu.

Kā ziņots, izskatīšanā Saeimā nonākusi iedzīvotāju iniciatīva saglabāt esošo regulējumu, kas paredz skolas gaitu sākšanu no septiņu gadu vecuma, kuras atbalstam portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.