23.11.2011 15:27

Jaunā Latvijas topmodele – 8. klases skolniece

Autors  Raivis Bahšteins
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Jaunā Latvijas topmodele – 8. klases skolniece Foto: no "Vacatio" arhīva

Tikai 14 gadus vecā Rebeka Baha no Salaspils pārspējusi 600 konkurentes, uzvarot konkursā “Elite Model Look Latvia 2011”.

Rebeka gatavojas ceļam uz prestižā konkursa finālu Šanhajā, Ķīnā, kur būs jāsacenšas ar jaunajām modelēm no visas pasaules. Šādi savu karjeru sākušas daudzas topmodeles. Rebeka saka – uz diētām nesēžot. “Komentāros internetā daudzi raksta, ka ieturu diētu vai mani nebaro, bet tā nav. Varu ēst, ko vien gribu,” viņa apgalvo. Turklāt superslaidās meitenes mīļākais ēdiens ir frī kartupeļi.

“Kas tev par acu skatienu!”

Rebeka mācās Salaspils 1. vidusskolas 8. klasē. Viņa ir tāda pati skolniece kā viņas draudzenes. Vislabāk Rebekai patīkot bioloģija un zooloģija, bet padodas arī vizuālā māksla – brīvajā laikā viņa nereti zīmē “multenīgus varoņus”. “Teicamniece neesmu,” piebilst Rebeka.

Pēc uzvaras “Elite Model Look” Latvijas finālā Rebekas dzīve ir apgriezusies kājām gaisā, atzīst meitene. Visu vasaru viņa ar lielu rūpīgu gatavojusies konkursam. Taču Rebeka jau iepriekš bija apguvusi nepieciešamās prasmes modeļu aģentūrā “Vacatio”, tostarp fotografējusies pie labākajiem Latvijas fotogrāfiem. Kad pirmo reizi Rebeka ieraudzījusi savas bildes, sapratusi, ka modeles darbs – tas ir viņai. Pirms tam viņas sapnis bija kļūt par vetārsti. Rebeka ir apņēmības pilna panākumu dēļ neiekavēt mācības. “Klasesbiedri bija šokā, redzot pirmās bildes. Un klases audzinātāja tā lepojas,” priecājas Rebeka. Vairums konkursa dalībnieču bija vecākas par Rebeku, 14–20 gadu. “Visas dalībnieces bija ļoti labas, nevaru pat pateikt, kas manī varēja likties labāks par citām,” Rebeka atceras konkursa finālu 28. septembrī. Bijusi ļoti satraukta, uzvarai pat nav spējusi noticēt.

“Negribu cīnīties, gribu sadraudzēties,” saka Rebeka, gatavojoties konkursam Ķīnā. Vismaz Latvijas konkursā konkurence meiteņu starpā neesot bijusi jūtama – Rebeka cer, ka tāpat būs Ķīnā. “Vēlos būt, kāda esmu, un tāda arī palikt,” viņa teic, ka nevienu no pasaules topmodelēm neuzlūko kā elku.

“Viņa nav no tām, kas iet visur ar karogu rokās. Bet ir ļoti, ļoti sirsnīgs cilvēciņš, tā ir viņas būtība. Rūpējas gan par savu mazo māsu, gan mammu,” saka Anita Voras, Rebekas klases audzinātāja. Skolotāja baidās vienīgi par to, vai pēkšņie panākumi Rebekai neizrādīsies pārāk lieli. “Viņa iet uz savu mērķi, cik mēs, pedagogi, spēsim, palīdzēsim ar skolu tikt galā. Viņa skolā ir maza, pelēka pelīte, bet kad paskatās fotogrāfijas... Es teicu Rebekai – skaties, tu esi jau pieaugusi sieviete! Kas tev par acu skatienu!”

 

Augums kā Rebekai – milzīgs pluss

Rebekas mamma Ilona atzīst, ka meitas uzvara konkursā ienesusi mājās lielu satraukumu. “Klusībā zināju, ka reiz tas notiks. Rebeka jau pirms kāda laika sapņoja kļūt par fotomodeli. Bieži bija aicinājumi no modeļu skolām, Rebeka savus foto sūtīja uz jauniešu žurnālu “Avene”, viņu aicināja fotografēties un ieteica padomāt par modeles karjeru. Kad Rebekai bija 11, aizgājām uz modeļu skolu. Un tagad ir rezultāts!” Ilona bilst, ka sirds nav droša, pirmo reizi meitu laižot uz svešu zemi. Viņa paredz – uztraukumi būs, taču tas ir tā vērts. “Radinieki, paziņas, draugi – visi turēs īkšķus,” saka Ilona, kura šobrīd ir mājsaimniece. “Jā!” Rebeka ir pārliecināta, ka ir gatava modeles dzīvei, kas, visticamāk, nozīmēs ceļošanu un dzīvi citās valstīs. Grūtības viņu nebaida. Tomēr uz nodarbībām modeļu aģentūrā parasti Rebeku pavada mamma, bet Ķīnā ar visu nāksies tikt galā pašai.

Modeļu aģentūras “Vacatio” vadītāja Ieva Līpiņa saka – Rebeka no milzīgā “Elite Model Look” Latvijas konkursa dalībnieču drūzmā atšķīrusies ar savu izskatu – augumu un proporcijām. “Viņa ir gara, tieva, slaida. Vairāk nevar vēlēties,” saka I. Līpiņa. Modeļu aģentūras vadītāja bilst, ka Latvijā vēl varot atrast šādas meitenes un jauniešu aptaukošanās problēma nav samilzusi, kamēr ārzemēs slaidas meitenes sameklēt ir grūti. “Manas paaudzes meitenes lielākā daļa bija tievas, taču tagad tā vairs nav. Augums kā Rebekai – tas mūsu biznesā ir milzīgs pluss.”

Vēl Rebeka nav topmodele, konkurss tikai pavēris iespēju karjeru iesākt straujāk. Viņai nebūs lēnītēm jāmēģina atrast darbu dažādās vietās, viņa brauks uz konkursu, kur viņu redzēs ietekmīgi cilvēki, saka I. Līpiņa. “Tur lielākā daļa meiteņu būs līdzīgas Rebekai, konkurence būs milzīga. Galvenais nenobīties un prast sevi prezentēt. Daudzas topmodeles ir atrastas tieši arī “Elite Model Look” konkursa palīdzību, bet reti kura no viņām to ir uzvarējušas. Uzvara šādos konkursos nav rādītājs, galvenais ir piedalīties, bilst I. Līpiņa. Dažas meitenes, kas iepriekšējos gados nav tikušas pat Latvijas finālā, šobrīd jau strādājot Milānā.

Atnāca maza meitene, kas izaugusi ļoti gara

“Ja pirms pāris gadiem, kad Rebeku uz šejieni atveda mamma, kāds būtu pareģojis kaut ko tādu, es noteikti neticētu. Atnāca maza meitene, kas ir izaugusi ļoti, ļoti gara. Nobijusies, klusa. Likās, mēs jau viņai gandrīz pāri darām. Mamma veda uz Rīgu. Bet izrādījās, ka viņai piemīt izturība, un bez tā nevar,” saka I. Līpiņa.

Ķīnā izšķiroša būs Rebekas personība. “Kāda meitene sadeg, kādu salauž, kāda saslimst ar zvaigžņu slimību. Viņa saskarsies ar stresu, kas neizbēgami šai biznesā ir jāpiedzīvo. Ātri noskaidrosies – slimoju ar zvaigžņu slimību vai eju un strādāju,” saka “Vacatio” vadītāja. “Elite” nežēlo līdzekļus, lai atrastu labas modeles. Pasaules topmodeļu vidū ir vairākas latvietes, norāda I. Līpiņa. “Ja parēķinām uz iedzīvotāju skaitu, ir skaidrs, ka Latvijā ir ļoti daudz perspektīvu meiteņu. Tie ir gēni vai audzināšana – grūti pateikt.”

Sākt nopietnu karjeru īstais brīdis esot 16 gados, tāpēc 14 gadu vecā Rebeka, kura jau apguvusi modeles iemaņas, ir soli priekšā daudzām konkurentēm. “Ir meitenes, kas vēl 14 gados spēlējas ar lellēm un ir meitenes, kas 12 gados izskatās sešpadsmitgadīgas,” piebilst I. Līpiņa. 16 gados sākoties modeles profesionālā karjerā, tāpat kā sportā, un šai vecumā to arī atļauj likums. “Neviens darbs nav viegls. Ja meitene atnāk tikai tāpēc, ka grib smukas bildes, ar ko draugiem palielīties, turpinājuma nebūs. Bet ir meitenes, kas redz, ka būs jādara daudz, bet varēs arī labi nopelnīt. Dienā var būt pat 12 kastingi – tie ir kā darba intervijas, un jābūt spēcīgai personībai, lai nenokārtu degunu, ja nemitīgi jāsaņem atteikumi. Ja meitene desmit gadu profesionālās karjeras laikā var nopelnīt tā, ka pēcāk var brīvi izvēlēties, ar ko nodarboties, tas nav maz.” I. Līpiņa iestarpina, ka latviešos dominē negatīvisms – cilvēki kritizē, nevis priecājas par to, ka latviešu meitene iet un mēģina, līdz gūst panākumus. “Ir jāmaina daudzi stereotipi attiecībā uz modeļu darbu,” modeļu aģentūras vadītāja vēl piebilst.