22.05.2018 15:35

Rīgas reģiona mācību iestādes kļuvušas par čempionēm makulatūras vākšanā

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Rīgas reģiona mācību iestādes kļuvušas par čempionēm makulatūras vākšanā pixabay.com un publicitātes

2017./2018. mācību gadā "Zaļās jostas" rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā "Tīrai Latvijai!", piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm, pārstrādei nogādātas 1049,307 tonnas makulatūras, no kā teju trešdaļu savākuši Rīgas reģiona skolēni.

No Rīgas reģiona konkursā piedalījās 116 izglītības iestādes, savācot 330,893 tonnas makulatūras. Vislatvijas mērogā konkursā godalgas izcīnīja Ādažu vidusskola, Rīgas 45. vidusskola, Ķekavas vidusskola un Staiceles vidusskolas pirmsskolas grupas, informē SIA "Zaļā josta" mārketinga vadītāja Laima Kubliņa.

Rīgu un Rīgas reģionu konkursā pārstāvēja 116 izglītības iestādes, apvienojot 41 837 skolēnu centienus padarīt Latviju tīrāku. Skolēniem no šī reģiona izdevies savākt 330,893 tonnas jeb apmēram 31,5% no visas konkursa ietvaros savāktās makulatūras.

Galvaspilsētu makulatūras vākšanas konkursā pārstāvēja 21 272 skolēni no 41 mācību iestādes, savācot 81,886 tonnas makulatūras. Visvairāk makulatūras Rīgā savākuši Rīgas 45. vidusskolas audzēkņi (19,442 tonnas makulatūras), Rīgas 84. vidusskolas audzēkņi (7,45 tonnas makulatūras) un Rīgas Pļavnieku pamatskola (3,6 tonnas makulatūras), norāda L. Kubliņa.

Lieliski sasniegumi makulatūras vākšanas konkursā "Tīrai Latvijai!" ir Ogres pilsētai un Ogres novadam. Piedaloties vien 9 mācību iestādēm, ogrēnieši savākuši 34,474 tonnas makulatūras. Visvairāk no tām – 13,46 tonnas makulatūras – savāktas Ogres sākumskolā.

Apkopojot konkursa rezultātus Latvijas mērogā, noteikti uzvarētāji divās nominācijās – pēc savāktā makulatūras apjoma uz vienu izglītības iestādes audzēkni un pēc savāktā apjoma uz visu mācību iestādi kopumā. Rīgas reģiona mācību iestādes ieguvušas 4 godalgas no 6! Savācot 19,956 tonnas makulatūras, pirmo vietu Latvijā pēc savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē kopumā šogad ieguvusi Ādažu vidusskola. Otro vietu izcīnījuši Rīgas 45. vidusskolas audzēkņi, kas pārstrādei nogādāja 19,442 tonnas makulatūras. Savukārt godpilnā trešā vieta valsts mērogā tikusi Ķekavas vidusskolas audzēkņiem, kas savākuši 19,212 tonnas makulatūras.

Savukārt atbilstoši savāktajam makulatūras apjomam uz vienu izglītības iestādes audzēkni līderos valsts mērogā izvirzījušies Staiceles vidusskolas pirmsskolas grupas audzēkņi, kas savākuši vidēji 315,6 kg makulatūras katrs, vēsta L. Kubliņa.

Rīkojot otrreizējo izejvielu vākšanas konkursus, "Zaļā josta" jau 14. gadu apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles, lai panāktu, ka nevajadzīgi papīri atgriežas atkārtotā apritē, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās.

Makulatūras pārstrāde ļauj ievērojami saglabāt dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70% mazāk enerģijas un par 60% mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 (par 900 g/kg), N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām, skaidro L. Kubliņa.

Plašāka informācija par makulatūras vākšanas konkursa "Tīrai Latvijai!" rezultātiem, Latvijas reģionu sniegumu, kā arī uzvarētāju saraksts atrodams "Zaļās jostas" mājaslapā www.zalajosta.lv.