10.01.2014 12:06

Ziņojums: Snoudens nozadzis 1,7 miljonus slepenu dokumentu

Autors  LETA/AFP
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Ziņojums: Snoudens nozadzis 1,7 miljonus slepenu dokumentu www.maximumpc.com

Bijušais ASV izlūkdienesta darbinieks Edvards Snoudens kopumā nozadzis 1,7 miljonus slepenu dokumentu, kas varētu radīt nāvējošas briesmas ASV spēkiem visā pasaulē, paziņojuši ASV likumdevēji, atsaucoties uz slepenu Pentagona ziņojumu.

Tiek lēsts, ka žurnālistiem viņš nodevis aptuveni 200 000 slepeno dokumentu.

Aizsardzības ministrija sagatavojusi un nosūtījusi prominentiem Kongresa locekļiem slepenu ziņojumu, kurā analizēta iespējamā E. Snoudena nozagto dokumentu publiskošanas ietekme.

E. Snoudens līdz šim atklājis ASV izlūkošanas datu vākšanas detaļas, taču likumdevēji brīdina, ka nozagtie dokumenti satur lielu daudzumu slepenu militāro datu.

"Šis ziņojums apstiprina manas vislielākās bailes – Snoudena patiesā nodevība nostāda lielāka riska priekšā amerikāņu militārpersonas," paziņoja Pārstāvju palātas Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs Maiks Rodžerss. Viņa rīcībai, "iespējams, būs nāvējošas sekas mūsu karavīriem kaujaslaukā".

Lai arī pasaules plašsaziņas līdzekļi uzmanību pievērsuši izlūkdienestu darbībai, kongresmeņi norāda, ka daudzi E. Snoudena savāktie dokumenti satur svarīgas armijas darbības detaļas, kas var nodarīt "nelabojamu kaitējumu", ja tos iegūtu ASV ienaidnieki.

"Snoudens ir iedevis mūsu valsts darbības plāna kopiju, un tagad mēs par to maksājam," sacīja Izlūkošanas komitejas loceklis demokrātu kongresmenis Dačs Rupersbergers. "Mēs sākam redzēt, kā nopludināto dokumentu dēļ teroristi maina savas metodes, un šis ziņojums rāda, ka kaitējums mūsu valstij un tās pilsoņiem vienīgi turpināsies."

ASV E. Snoudens apsūdzēts spiegošanā un valdības īpašuma zādzībā. Viņam piešķirts pagaidu patvērums Krievijā. Vašingtona atkārtoti aicinājusi E. Snoudenu atgriezties un stāties tiesas priekšā.

Decembrī E. Snoudens intervijā laikrakstam "The Washington Post" sacīja, ka ir apmierināts ar paveikto, jo sabiedrība tagad ir informēta par ASV valdības realizēto masveida novērošanu internetā un telefona sarunu noklausīšanos.

"Man, vērtējot pēc personīgā apmierinājuma, misija jau ir pabeigta. Es jau esmu uzvarējis," paziņoja E. Snoundens. "Tiklīdz žurnālisti varēja sākt strādāt, viss, ko es mēģināju izdarīt, tika pierādīts. Jo es nevēlējos mainīt sabiedrību. Es vēlējos dot sabiedrībai iespēju noteikt, vai tā vēlas pati mainīties."