22.01.2014 15:39

"Latvenergo" prognozē elektrības cenu palielinājumu mājsaimniecībām līdz 12 %

Autors  Nozare.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
"Latvenergo" prognozē elektrības cenu palielinājumu mājsaimniecībām līdz 12 % foto.delfi.lv

No 1. aprīļa mājsaimniecību sektoram elektroenerģijas izmaksas palielināsies par 7 līdz 12 % pret pamata tarifu, prognozē AS "Latvenergo" Tirdzniecības attīstības daļas vadītājs Gatis Junghāns.

Viņš skaidro, ka pašlaik esošajos regulētajos tarifos iekļautā elektroenerģijas cena ir būtiski mazāka par tirgus cenu, tāpēc mājsaimniecībām jārēķinās, ka tirgus apstākļos piedāvātās cenas būs lielākas.

Jau ziņots, ka pašlaik pamata tarifs ir 15,15 eiro centi par kilovatstundu. Līdz ar to 7 % kāpums ir 1,0605 eiro centi par kilovatstundu.

Savukārt 12 % palielinājums nozīmē, ka iedzīvotājiem par elektrību būs jāmaksā 1,818 eirocenti vairāk jeb 16,968 eirocenti par kilovatstundu.

Tas atbilst iepriekš energoresursu pārvaldes uzņēmuma "Prudentia Energy Markets" direktora Roberta Samtiņa prognozēm, ka elektrības cena varētu celties līdz 17 eiro centiem par kilovatstundu.

Kā norāda G. Junghāns, tirgus atvēršanas vai jauna tarifa noteikšanas gadījumā "Latvenergo" sociālais atbalsts iedzīvotājiem ar "Starta tarifu" vairs nebūs iespējams. Turpmāka zem tirgus līmeņa elektroenerģijas cenu piedāvāšana kropļotu tirgu, mazinātu konkurenci, kas ilgtermiņā nav lietotāju interesēs. Ja piegādātājs piedāvā elektroenerģiju par dempinga cenu, tam draud sankcijas no Konkurences padomes. Ja valsts regulē nepamatoti zemus tarifus, tai draud sankcijas no Eiropas Komisijas par elektroenerģijas tirgus kropļošanu un konkurences ierobežošanu.

Kaut arī iepriekšējie zemie regulētie elektroenerģijas tarifi tirgus atvēršanas brīdī mājsaimniecībām liks piedzīvot elektroenerģijas izmaksu kāpumu, elektroenerģijas tirgus atvēršana nākotnē nodrošināšot lietotājiem nozīmīgus ieguvumus. Cenu regulācijas atcelšana ir signāls citiem potenciāliem konkurējošiem tirgotājiem, ka Latvijas tirgū tiek ieviesti godīgi tirgus apstākļi, kuros iespējams strādāt. Tas nodrošinās lietotājiem plašākas izvēles iespējas un pieejamo pakalpojumu klāstu un kvalitāti, uzsver "Latvenergo" pārstāvis.

Viņš norāda, ka, atveroties elektroenerģijas tirgum, atbalsts sociāli neaizsargātajām iedzīvotāju grupām norēķiniem par elektroenerģiju tiks sniegts caur pašvaldību sociālajiem dienestiem mājokļa pabalsta ietvaros, kam valsts budžetā atvēlēti 3,8 miljoni eiro, bet turpmāk – 5,1 miljons eiro gadā, lai pašvaldības daļēji segtu mazturīgajiem iedzīvotājiem elektroenerģijas rēķina kāpumu pēc tirgus atvēršanās.

Mājsaimniecībām, kuras neizdarīs izvēli, lai no 1. aprīļa mainītu elektroenerģijas piegādātāju vai produktu, automātiski tiks piemērots tā saucamais universālais pakalpojums, kura cena tiks noteikta tirgus cenai atbilstošā līmenī un paliks nemainīga 12 mēnešus.