16.01.2014 16:22

Rīgā legālo narkotiku bizness pamazām noiet "pagrīdē"

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass Rīgas dome

Ceturtdien Rīgas domē notika otrā sabiedriskā darba sanāksme cīņai pret legālajām narkotikām, lai pārrunātu sociālās kampaņas "Stop Drugs!" rezultātus un plānotu turpmāko rīcību.

Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieks Juris Lūkass informēja, ka RPP darbinieki kopš novembra "točkas" ir apsekojuši 1389 reizes, izņemot 9019 dažāda apjoma augu maisījumu iepakojumus un sastādot 810 administratīvo pārkāpumu protokolus. Tāpat aizturēja 83 personas par atrašanos narkotisko vielu reibumā. Uzsākta 301 administratīvā pārkāpuma lieta par bīstamas preces realizēšanu vai tās ievešanu tirgū.

Pēc J.Lūkasa vārdiem, šobrīd iezīmējas tendence, ka legālo narkotiku tirdzniecība tiek organizēta pēc tādiem pašiem principiem kā nelegālā alkohola un tabakas izstrādājumu tirdzniecība. Kā piemēru viņš minēja faktu, ka pagājušajā naktī RPP darbinieki aizturēja personu grupu, kura veica tirdzniecību ar šīm vielām no automašīnas. Minētajai personu grupai tika atsavināti 111 iepakojumi un ierosināta administratīvā lieta.

Pēc Rīgas domes priekšsēdētāja N. Ušakova uzdevuma, pašvaldības policijā ir izveidota jauna nodaļa, kuras uzdevums ir aktīva legālo narkotiku tirdzniecības vietu kontrole un struktūrvienību koordinācija šajos jautājumos.

Nils Ušakovs norādīja, ka kampaņa "Stop Drugs!", kurā aktīvi iesaistījušies vairāk nekā 1000 cilvēku, ir devusi rezultātus. Taču Rīgas mērs uzskata, ka Saeimai trūkstot politiskās gribas kriminalizēt šo narkotiku tirdzniecību, savukārt narkotiku ražotāji un tirgotāji izgudro arvien jaunus veidus, kā attīstīt savu biznesu. "Mēs traucēsim to ar visiem likumā atļautiem paņēmieniem, rādīsim šo narkotiku kaitīgumu un izdarīsim spiedienu uz valsts varu. Tieši tāpēc ir tik svarīga plašas sabiedrības iesaistīšanās," bilda N.Ušakovs.

Kustības "Stop Drugs!" koordinators Sandris Bergmanis atgādināja – kad pagājušā gada novembrī izskanēja aicinājums izveidot kustību, pilsētā bija 52 zināmas tirdzniecības vietas, bet pēc astoņiem veiktajiem reidiem pirms jaunā gada aktīvo tirdzniecības vietu bija palicis ne vairāk kā 15.

"Diemžēl jāatzīst, ka, tiklīdz šie tirgoņi netiek aktīvi apciemoti, "točkas" atkal atveras. Tādēļ pēc pēdējiem datiem šobrīd aktīvi darbojas 32. Tas liecina, ka ir nepieciešama aktīva sabiedrības darbība to ierobežošanā, un jācenšas to darīt tik ilgi, cik vien būs nepieciešams – līdz beidzot tiks veiktas izmaiņas krimināllikumā un šīs vielas atzītas par narkotikām," izteicies S.Bergmanis.

Šobrīd aktīvākās tirdzniecības vietas pilsētā ir un paliek Stūrmaņu iela 32 Bolderājā, centrā tās ir Marijas iela 1 a un Jēzusbaznīcas 7/9, Ilūkstes iela 109 /110 un Grestes iela 10 Pļavniekos. S. Bergmanis aicināja brīvprātīgos pievērst šīm vietām pastiprinātu uzmanību, jo tās strādā nekaunīgi, ignorējot jebkādus varas un sabiedrības pārstāvjus.