16.01.2014 16:09

Divās nedēļās Latvijā konstatētas trīs viltotas eiro banknotes

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Divās nedēļās Latvijā konstatētas trīs viltotas eiro banknotes Latvijas Banka

Šā gada pirmajās divās nedēļās Latvijā ir konstatētas trīs viltotas vai aizdomīgas eiro banknotes - viena Latvijas Bankā un divas Valsts policijā, šodien žurnālistus informēja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Savukārt viltotas eiro monētas Latvijā līdz šim nav konstatētas.

Blūms vērtēja, ka nav pamata īpašām bažām par eiro viltojumu ieplūšanu Latvijā.

Saskaņā ar TNS veiktas aptaujas datiem pagājušā gada decembra beigās 81% iedzīvotāju jutušies drīzāk vai pilnībā informēti par eiro monētu un banknošu izskatu, un kopš novembra šis rādītājs audzis par 12 procentpunktiem. Decembrī 46% iedzīvotāju jutušies drīzāk vai pilnībā informēti par eiro drošības pazīmēm.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs sacīja, ka jāturpina uzlabot iedzīvotāju zināšanas par eiro drošības pazīmēm, tāpēc Latvijas Banka janvārī un februārī turpinās izglītot iedzīvotājus, demonstrējot informatīvus klipus visās lielajās televīzijās.

Blūms arī aicināja katru naudas lietotāju apskatīt, pagrozīt un aptaustīt eiro naudu, jo tas ir vienkāršākais veids, kā pārliecināties par naudas īstumu, neizmantojot palīgierīces.

Kā ziņots, Eiropas Centrālās bankas apkopotie dati rāda, ka pagājušajā gadā no apgrozības izņemts 670 000 viltotu eiro banknošu, un tas ir vairāk nekā 2012.gadā, kad no apgrozības tika izņemti 531 000 viltotu eiro banknošu. 2011.gadā savukārt no apgrozības izņemti 606 000 viltotu eiro banknošu.

Lielais vairākums - 98% viltojumu - atklāts eirozonas valstīs, tikai aptuveni 1,5% atklāti ārpus eirozonas esošajās Eiropas Savienības dalībvalstīs un 0,5% - citos pasaules reģionos.