27.12.2013 13:23

Čigāne pieļauj, ka "Vienotība" premjera amatam varētu virzīt Straujumu

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Pastāv iespēja, ka "Vienotība" kā Ministru prezidenta amata kandidātu varētu virzīt zemkopības ministri Laimdotu Straujumu, aģentūrai LETA pauda "Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece Lolita Čigāne. Neesot izslēgts, ka lēmums par to tiks pieņemts jau šodien gaidāmajā "Vienotības" valdes sēdē.

Kā ziņots, "Vienotības" valdes sēde sāksies plkst. 14, aģentūru LETA iepriekš informēja politiskā spēka preses sekretāre Laila Timrota.

L. Čigāne ļoti augstu vērtē L. Straujumu kā iespējamo premjera amata kandidāti, jo viņa savu darbu ir veikusi izcili, tostarp parādot spēju aizstāvēt pārstāvētās nozares intereses. Zemkopības ministres darbi un ieceres ir vērstas uz lauku attīstību, it sevišķi atbalstot mazos un vidējos zemniekus, kuri ir lauku mugurkauls.

Jāņem vērā, ka L. Straujumai ir ļoti liela pieredze darbā valsts pārvaldē. Nesen apmeklējot laukus Zemgalē, L. Čigāne no lauksaimniekiem ir saņēmusi ļoti labas atsauksmes par zemkopības ministri, kā arī augstu tikusi novērtēta L. Straujumas veiktspēja.

Tikmēr L. Straujuma aģentūrai LETA norādīja, ka saistībā ar iespējamo valdības veidošanu pagaidām atturas sniegt plašākus komentārus.

Taujāta par Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira ("Vienotība") iespējamo kandidatūru premjera amatam, "Vienotības" frakcijas priekšsēdētāja vietniece atbildēja, ka lielākas iespējas ieņemt šo vietu pašlaik ir L. Straujumai. Zemkopības ministre esot devusi mājienu, ka varētu piekrist kļūt par premjera amata kandidāti.

Reformu partija (RP) nav apspriedusi Straujumas kandidatūru, un RP valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters atturējās komentēt šo jautājumu. Viņš norādīja, ka komentāri par kādu kandidātu tiks sniegti tad, ja to oficiāli izvirzīs "Vienotība" vai kāds cits. E. Demiters vērsa uzmanību līdzšinējai praksei, kad vairāki medijos nosauktie iespējamie kandidāti nav tikuši oficiāli virzīti.

Kā ziņots, zemkopības ministre L. Straujuma ir uzrunāta kā iespējamā Ministru prezidenta amata kandidāte, aģentūrai LETA šonedēļ apstiprināja pati L. Straujuma, neko sīkāk nekomentējot.

Lai arī prezidents Andris Bērziņš bija izteicis cerību, ka premjera amata kandidātu būtu labi nosaukt pirms Ziemassvētkiem, tomēr tas nenotika.

Līdzšinējais premjerministrs Valdis Dombrovskis ("Vienotība") 27. novembrī paziņoja par atkāpšanos no amata, uzņemoties atbildību par traģēdiju Zolitūdē, kurā, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, gāja bojā 54 cilvēki.

Pēc demisijas ir notikušas vairākas politisko konsultāciju kārtas, "Vienotība" divas reizes ir piedāvājusi premjera amata kandidātus, taču abas reizes Andris Bērziņš tos noraidījis. Prezidents ir paziņojis, ka no partijām vienošanos par kādu kandidātu gaidīs līdz 7. janvārim, bet, ja vienošanās nebūs sasniegta, pēc tam piedāvās savu kandidātu premjera amatam, kas, pēc Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas teiktā, esot Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Māris Riekstiņš.

Tikmēr politikas kuluāros vakantā premjera amata kontekstā tiek locīta vēl virkne dažādu cilvēku vārdu – Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs J. Reirs, Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andrejs Pildegovičs, kā arī bijušais Latvijas vēstnieks Japānā Pēteris Vaivars, kurš oficiāli konsultējies ar "Vienotību", taču īstu atbalstu nav saņēmis.