10.08.2015 08:08

FOTO: Ropažos ar performancēm noslēdzies laikmetīgās dejas festivāls "Vides deja"

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Ropažos aizvadītās nedēļas garumā notika 5. starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Vides deja", kurā profesionālu horeogrāfu un pasniedzēju vadībā notika improvizācijas, performances, izrādes, nodarbības, filmu vakars un grāmatu prezentācija.

Pirmizrādi uz festivālā skatuves piedzīvoja Lilijas Liporas laikmetīgās dejas un ēnu teātra principu sintēze – izrāde "Ēnas". Izrādes vadmotīvs: tas, ko cilvēki dēvē par miesas ēnu, nemaz nav miesas ēna, bet dvēseles miesa. Dejotāji strādāja divos plānos – ar ēnām un dzīvajā plānā. Izrāde ir tapusi, domājot par pretmetiem, par to, kāda ir manis pašas ēna šajā laikmetā, kāda ir mana laikmeta ēna, un galu galā – kāda ir dejas ēnas puse.

Līdzās pašmāju horeogrāfiem un māksliniekiem skatītājus priecēja arī dejas profesionāļi no Slovākijas ar izrādi jeb performanci pieaugušajiem "Bakkheia – dancing on the edge". "Bakkheia" ir dejas izrāde, kas strādā ar smalku robežu starp to, ko mēs uztveram kā traku (kā slimība, muļķība, autisms) un kā ģeniālu (brīvs, godīgs, neierobežots). Trīs dejotāji piedāvāja savus ķermeņus līdz nebeidzamai transformācijai, nepārtrauktam aplim, vientulības mainīgais ceļojums. Tuvojoties viens otram, viņi saskaras, viņi mēģina sazināties, bet viņi vienmēr nonāk konteksta neatbilstībā, ko viņi rosina.

Festivāla noslēgumā skatītājiem tika izrādītas audzveidīgas dejas performances, ko meistarklašu dalībnieki bija sagatavojuši visas nedēļas laikā kopā ar horeogrāfiem Katrīnu Albuži, Krišjāni Santu, Ēriku Ēriksonu no Zviedrijas, Agnesi Bordjukovu, Guntu Liepiņu un Gabiju Bīriņu. Dejas performances skatītāji varēja vērot neierastās vietās – upē, pilsdrupās, vecajā spirta brūzī, iekaramā tiltā pāri Lielajai Juglai.

"Šogad festivāls "Vides deja" tika papildināts ar diviem lieliskiem jaunumiem – radošo dejas darbnīcu bērniem, ko vadīja Gabija Bīriņa, un ik rīta pamošanās nodarbību "Rīta rosme" kopā ar Ēriku Ēriksonu no Zviedrijas. Vislabākās emocijas tika saņemtas arī no festivāla skatītājiem, kuri atzina, ka festivāla valda radošas un garīgi piepildītas emocijas. Tomēr bez garīgās sinerģijas, tika saņemtas praktiskas un teorētiskas zināšanas par laikmetīgo deju izrādēm un to organizēšanu. Un, protams, laika apstākļi šogad festivālu lutināja, un tajā valdīja īstas un piepildītas sajūtas," savās pārdomās par šī gada festivāla "Vides deja" norisi dalās festivāla mākslinieciskā direktore Lilija Lipora.

5. laikmetīgās dejas festivāls "Vides deja", kas jau trešo gadu pēc kārtas norisinājās Ropažu novadā, dalībniekiem arī deva iespēju meistarklasēs apgūt dejas mākslu atzītu horeogrāfu vadībā. Festivālu "Vides deja" rīkoja dejas teātra kompānija "Starswell" un Ropažu kultūras un izglītības centrs.