12.09.2017 11:15

Līderības trenere: Darbu deleģēšana ir viena no panākumu atslēgām

Autors  Kintija Barloti, biznesa vadības, līderības pasniedzēja un trenere
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Līderības trenere: Darbu deleģēšana ir viena no panākumu atslēgām pixabay.com

Vai esi kādreiz sev jautājis: kur pazūd laiks? Kāpēc kolēģim izdodas perfekti saplānot savu darba dienu? Kāpēc sīkie darbi turpina zagt laiku, neraugoties uz to, ka cenšos ievērot plānoto? Katrs no mums noteikti gribētu papildu četras stundas nedēļā, ko pavadīt sev tīkamā veidā.

Ietaupi vairākas stundas nedēļā

Daudzi eksperti uzsver, ka māka plānot ir viena no galvenajām veiksmīgas ikdienas sakārtošanas atslēgām. Tomēr, pārskatot dažādus piedāvājumus šajā jomā, esmu secinājusi, ka viens no galvenajiem faktoriem laika zagļu izskaušanā no savas ikdienas, ir spēja deleģēt darbus. Visbiežāk mēs labprātīgi atdodam savu laiku laika zagļiem, tomēr, efektīvi saplānojot savu ikdienu, ir iespējams ietaupīt pat vairākas stundas nedēļā!

Bailes par savu reputāciju

Ko īsti nozīmē deleģēt? Tas nenozīmē – vienkārši atdot savu darbu citam! Pirmkārt, ir jābūt gatavam atdot, un, lai gan tas varētu atvieglot ikdienu, daudziem tas nebūt nav vienkārši izdarāms. Kāpēc daudziem vadītājiem tieši uzdevumu un darbu deleģēšana ir tik sarežģīta? Iemesli, kāpēc nevar atdot savus darbus citiem, var būt ļoti dažādi:

– Tu esi perfekcionists, kas perfekti pārzina savu darbu, un, atdodot darbu citam, tomēr māc sajūta, ka spējat to veikt daudzreiz labāk.

– Tev sevis ir žēl, jo vēlies aizsargāt savus panākumus un savas intereses. Ja darbinieks pielaidīs kļūdas vai neveiks šo darbu tikpat perfekti kā tu, tad cietīs tava perfekta darba izpildītāja reputācija, zaudēsi iespēju karjeras izaugsmei vai neiegūsi bonusu.

– Ir daudz ātrāk un vieglāk izdarīt pašam, nekā ilgstoši skaidrot un apmācīt šo darbu veikt citiem. Šādā situācijā darbinieki paliek arvien vairāk atkarīgi no tava veikuma un arvien mazāk spēj strādāt darbu patstāvīgi. Ar laiku tas veicina darbinieku nevelēšanos iesaistīties procesos un iniciatīvas un motivācijas trūkumu.

– Tu tik ļoti mīli savu darbu, tas tev dod milzīgu gandarījumu, un tu nemaz nevēlies no tā kaut uz laiku šķirties un to kādam atdot. Tu vēlies, kaut tev būtu pietiekoši laika visu paveikt pašam. Vadītāji, kuri šādi jūtas un negūst gandarījumu, redzot, kā viņa darbinieki gūst panākumus un ir laimīgi, darot darbu, dažreiz kļūst par frīlanceriem un veiksmīgi veic individuālos pasūtījumus.

– Tu esi jauns vadītājs un nejūties komfortabli, uzdodot darbu citiem. Iepriekš tavi padotie ir bijuši darba kolēģi, un tagad tev ir neērti uzdot uzdevumus, noteikt termiņus un prasīt rezultātus.

– Tu esi pārliecināts, ka darbinieki ir pārslogoti un strādā pārāk daudz, kas noved pie pastāvīgiem laika grafika kavējumiem un izpildes termiņu neievērošanu.

Spēt priecāties par darbiniekiem un kolēģiem

Lai gūtu panākumus deleģējot, jāiemācās ne tikai atdot darbu, bet arī priecāties par to, ka kāds to uzņemas. Ja spēj nodot savu darbu kādam citam, tas nozīmē, ka esi izaudzis līdz nākamajam vadības līmenim. Protams, pirms tam jāizvērtē, kurus darbus var un nevar deleģēt. Darbu, kas prasa papildu zināšanu ieguvi, labāk nodot savam darbiniekam. Viņam būtu nepieciešams apgūt jaunas prasmes un zināšanas, un vadītājs iegūs kvalificētu speciālistu. Deleģē mazsvarīgus darbus un tos, kuriem ir ilgs izpildes termiņš. Tas veicinās darbinieku lojalitāti.

Nekad neuzgrūd citiem pēdējā brīža darbus

Ja esi sagaidījis izpildes termiņa beigas, būs vien jātiek galā pašam, citādi darbinieki tiks pakļauti "laika spiedienam". Nevajadzētu deleģēt arī stratēģiskos darbus – tiem tomēr jāpaliek uzņēmuma vai nodaļas vadītāja pārziņā.

Pareiza darbu deleģēšana sniedz ne tikai vairāk brīva laika, ko pavadīt sev tīkamā veidā, bet arī palīdz iegūt lojālus un motivētus darbiniekus, saliedētu kolektīvu un radošu darba vidi. Deleģēšana ir viena no panākumu atslēgām!