04.07.2012 20:06

Izbeidz strīdīgo "tomātu lietu" pret Baložu dārzniecības īpašnieci

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) strīdīgajā "tomātu lietā" pieņēmis lēmumu izbeigt administratīvā pārkāpuma lietu pret Ķekavas novada dārzniecības "Neslinko" īpašnieci Elgu Bražūni.

Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja VAAD, šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā Zemkopības ministrijas (ZM) izveidotās darba grupas izstrādātos priekšlikumus grozījumiem Sēklu aprites likumā, lai sakārtotu normatīvos aktus par dārzkopības entuziastu klubu pienākumiem un tiesībām, kā arī augu kolekcijām.

Bražūne pauda gandarījumu par lietas izbeigšanu un pateicās visiem, kas nepalika vienaldzīgi un aizstāvēja Latvijas dārzkopju iespējas audzēt savos dārzos šķirņu daudzveidību. "Paldies visiem, kas atbalsta dārzeņu šķirņu daudzveidību un sēklu brīvību," sacīja Bražūne.

Jau ziņots, ka administratīvā pārkāpuma lieta tika sākta par tomātu šķirņu sēklu, iespējams, neatļautu tirdzniecību Rīgas Dārzkopības kluba pasākumā 28. janvārī. Iepriekš, 5. aprīlī, plānotā atkārtotā lietas izskatīšana jau tika pārcelta par vienu mēnesi, un tai vajadzēja notikt 7. maijā, tomēr to atkārtoti pārcēla uz nenoteiktu laiku maija vidū, bet pēc tam sakarā ar "lietas skaidrošanas apstākļiem" termiņš tika pārcelts uz 4. jūniju. Pēc tam to kārtējo reizi pārcēla vēl uz mēnesi.

Kā iepriekš informēja Bražūne, viņai adresētajā VAAD vēstulē kā atcelšanas iemesls minēta nepieciešamība iepazīties ar līdzīgu konfliktu risināšanas pieredzi Eiropas Savienībā un vairāku neskaidru jautājumu precizēšana saistībā ar sēklu apriti.

Savukārt ZM skaidroja, ka ministrija nosūtījusi jautājumu Eiropas Komisijai (EK) un esot svarīgi sagaidīt EK atbildi, lai izstrādātais grozījumu projekts normatīvajos aktos būtu atbilstošs EK skaidrojumam.

Jau ziņots, ka 28. janvārī Rīgas dārzkopības entuziastu kluba "Tomāts" telpās pasākumā par šķirņu tomātu audzēšanu pieredzē dalījās dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne.

Pasākumu apmeklēja vairāk nekā 150 dārzkopji, un interesentiem bija iespējams dārzniecības kolekcijas šķirnes iemainīt pret "dāvinājumu". Kā skaidroja dārzkopji, uz pasākumu neaicināti ieradušies VAAD  darbinieki, kuri iegādājās vienu šķirni un tūdaļ to kvalificēja kā tirdzniecību, un noformēja pārbaudes aktu. Vēlāk ierēdņi ieradušies pie Bražūnes dzīves vietā un noformējuši administratīvā pārkāpuma protokolu, balstoties uz iepriekšējo pārbaudes aktu.

Tikmēr VAAD direktores vietnieks Raivis Grosbārdis norādīja, ka uz minēto sapulci drīkstējis ierasties ikviens interesents un pasākumā nekas nav liecinājis par dāvinājumu.

"Civillikuma izpratnē dāvinājums ir bezatlīdzības darījums, bet šeit tika noteikta maksa, par kuru šīs sēklu paciņas var iegūt savā īpašumā, kā arī, iedodot lielāku naudas summu, tika izsniegts atlikums. Sēklu tirdzniecību konstatēja ne tikai dienests, bet tās pārkāpumus arī Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvji," norādīja Grosbārdis.

Viņš sacīja, ka pasākumā konstatēta nepārbaudītu sēklu tirdzniecība, sēklu saiņojuma marķējuma neatbilstība normatīvo aktu prasībām un nereģistrētu šķirņu tirdzniecība. Atbilstoši tiesību aktiem, pārdot drīkst tikai tās šķirnes, kas reģistrētas Eiropas Savienības kopējā katalogā.

Iepriekš:
Tomātu dumpis joprojām bez atrisinājuma
VAAD vadītājs: kāpēc būtu jātaisa atkāpes Bražūnu ģimenei?