12.03.2018 15:12

Dejas cienītājiem – Vācijas Nacionālais jaunatnes balets, igauņu horeogrāfa izstāde, Izraēlas filma

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)
Dejas cienītājiem – Vācijas Nacionālais jaunatnes balets, igauņu horeogrāfa izstāde, Izraēlas filma publicitātes

Šonedēļ 23. Starptautiskais Baltijas baleta festivāls (BBF) piedāvā noskatīties Džona Neimeijera Vācijas Nacionālais jaunatnes baleta "Bundes Jugend Ballett" viesizrādes, apmeklēt igauņu horeogrāfa Ilo Vilimā gleznu izstādi un filmu "Mr. GAGA" par pasaulslavenā horeogrāfa Ohada Naharina daiļrades stilu un tā attīstīšanu.

12. martā Latvijas Nacionālajā operā norisināsies 23. BBF Galā koncerts, kurā uzstāsies vadošie solisti no pasaulslaveniem baleta teātriem, kā arī starptautisku baleta konkursu laureāti no Krievijas, Ķīnas, ASV, Austrijas, Turcijas, Panamas, Somijas un, protams, Latvijas.

14. martā Preiļu Kultūras centrā viesosies Džona Neimeijera Vācijas Nacionālais jaunatnes balets "Bundes Jugend Ballett" (Hamburga). Rīgā viņu priekšnesums būs skatāms 12. martā notiekošajā Galā koncertā un 13. martā Labdarības koncertā Mežciema vidusskolā, atgādina festivāla rīkotāji.

Vācijas Nacionālo jaunatnes baletu 2011. gadā nodibināja pasaulslavenais horeogrāfs Džons Neimeijers, kurš atrodas pasaulē vadošo baleta horeogrāfu trijniekā. Kompānijā darbojas astoņi profesionāli dejotāji. Viņi ir gan dejotāji, gan horeogrāfi, kas darbojas Hamburgas baleta centrā un bagātina pilsētas un visas valsts dejas un kultūras ainavu. Viņi pārstāv septiņas dažādas nācijas un runā vienā – kustību – valodā. Viņi mīl deju un vēlas iejūsmināt, aizraut skatītājus, tādēļ dodas arī pie tiem, kam nav iespēju noskatīties baletu: arabeska veco ļaužu pansionātā, "Grand jete" cietumā, piruetes darba pārtraukumā.

No 14. marta VEF Kultūras pilī būs skatāma "Vanemuines" teātra baleta trupas bijušā baleta premjera, mākslinieciskā vadītāja un horeogrāfa Ilo Vilimā gleznu izstāde. Pirmie I. Vilimā mēģinājumi glezniecībā bija jau pagājušā gadsimta 70. gados (ainavas, portreti un franču impresionistu darbu kopijas).

Pēc karjeras beigām Vilimā atsāka gleznošanu 2003.gadā, izveidojot savu stilu, ko varētu apzīmēt kā emocionāli ekspresīvu abstrakcionismu. Vilimā pirmā personālizstāde "Dvēseles cietums" notika 2004. gadā, tai sekoja "Dvēseles brīvība" 2006. gadā. Dažādas viņa izstādes notikušas Tallinā un Tartu, arī citās Igaunijas pilsētās un Zviedrijā. Vilimā gleznas var apskatīt arī Somijā, Zviedrijā, Itālijā un Lielbritānijā.

15. martā plkst. 18 filmu klubā "Film NOIR" kinoteātra "Splendid Palace" telpās būs iespēja noskatīties Izraēlas neatkarīgās producentu kompānijas "Heymann Brothers Films" režisora Tomera Heimana filmu "Mr. GAGA" par Batsheva Dejas kompānijas mākslinieciskā direktora un pasaulslavenā horeogrāfa Ohada Naharina daiļrades stilu un tā attīstīšanu.

Gaga ir kustību valoda, kur skolotājs vada dejotājus improvizāciju praksē, kas balstās uz skolotāja doto tēlu aprakstiem. Šīs improvizācijas palīdz dejotājam radīt un izteikt kustību ar katru ķermeņa daļu unikālā veidā, kas tiek ignorēts citās dejas tehnikās. Filma ir izrādīta Vācijā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Somijā, ASV un Kanādā. Tā ir nominēta Eiropas filmu balvai, kā arī saņēmusi skatītāju balvas Reikjavīkā, Zviedrijā, Bulgārijā.

Vēl festivāla programmā paredzēta izstāde "Stils un elegance" Mencendorfa namā (no 16. marta), kā arī muzikāli horeogrāfiskā fantāzija "Ugunī" ar LNO baleta mākslinieku piedalīšanos. Plašāka informācija par 23. BBF pieejama festivāla mājaslapā un Facebook.